Ustupila Gordana Gazdić Buhanec.
Školske klupe zamijenili su radni stolovi u dječjim sobama, umjesto školskih ploča i bilježnica tu su računala, televizori i tableti, školske učionice zamijenile su one virtualne, a mali Nemčići, i oni veliki, rade punom parom: pripremaju se prezentacije, izrađuju radovi, obilježavaju prigodni datumi, rade se instalacije…

Nastava na daljinu kod Nemčića funkcionira izvrsno, rekla nam je ravnateljica koprivničke Osnovne škole “Antun Nemčić Gostovinski” Gordana Gazdić Buhanec i napomenula da je zapravo sve isto kao i prije, samo što se nastava odvija u jednom drugom mediju, u virtualnom svijetu.

Timski rad prije svega

– Najvažnije je reći da je to timski rad, tu nema soliranja, svi smo bili jedno. Ima ljudi koji već godinama rade u različitim digitalnim alatima i koji su virtuozi u tome, informatičari kojima je to struka i ljudi kojima je to bilo teško. No, kad je počela kurikularna reforma, ljudi su bili “prisiljeni” raditi na digitalnoj platformi gdje su, uz općenito pedagoške i didaktičke stvari, puno toga novog učili o digitalnom svijetu. Svi učitelji i zaposlenici stekli su te digitalne vještine i zaista sam ugodno iznenađena kako je to kod nas jednostavno krenulo – rekla je ravnateljica.

Formirana je virtualna zbornica i virtualni razredi, četiri dana zaredom imali su sastanke učiteljskog vijeća gdje su se uhodavali, baždarili sustav, testirali ga.

– Već prije je dostavljen izvjestan broj tableta, imali smo ih 209 koji su trebali biti podijeljeni učenicima petog i sedmog razreda. Čekali smo tehničke preduvjete i u roku od jednog dana uspjeli smo svako dijete povezati s tabletom i podijeliti ih. Imamo dio djece iz Žlebica do kojih nismo doprijeli, ali doći ćemo i do njih, namjera nam je da ni jedno dijete ne ostane bez edukacije, potpore. Najmanje jedan do dva sata dnevno učitelj će im biti na dispoziciji, imamo i dva stručna suradnika, dogovorit ćemo kako ćemo rasporediti da budu u realnom vremenu u obje smjene na raspolaganju i na potporu i roditeljima i djeci – objasnila je.

Ustupila Gordana Gazdić Buhanec.

Što se tiče nastavnog programa koji se odvija na televiziji i u virtualnom svijetu, ravnateljica ističe da s obzirom na to da je ova godina bila reformska u kojoj su učitelji dobili slobodu planirati nastavni sadržaj onako kako njihovom razrednom odjelu odgovara, nisu svi ujednačeni s tim programom.

– Važno je da djeca imaju rutinu, mi im dajemo raspored televizijskog programa, dopuna je od učitelja, sve je zasad novo, nitko nije zasićen, svi su puni adrenalina, ali i kad počnu pritisci mi smo tu i spremni na sve. Obrazovni sustav zasad jako dobro funkcionira. Naravno da ima problema, ali smo se u vrlo kratkom vremenu posložili i to timski. Vjerujem da ćemo i ovu nastavnu godinu završiti uspješno – smatra Gazdić Buhanec.

Napomenula je da je molila svoje učitelje da točno u svakoj lekciji kažu što djeca radeći taj sat moraju naučiti, upute ih na redovne izvore znanja i eventualno na dodatne sadržaje. Zaključila je da je važno da mijenjaju metode rada, kako školarcima ovakva nastava ne bi dosadila.

Razredna nastava – uz televizijski program, pripremaju različite sadržaje

A kako to izgleda iz perspektive učiteljica i učitelja razredne nastave objasnili su nam oni sami. Kažu da su uz postojeće kontakte s roditeljima kao što su e-mail i telefon, otvorili i druge komunikacijske kanale poput Viber grupa, zatvorenih grupa na društvenim mrežama i slično, sve to kako bi svakodnevno bili u kontaktu kako bi učenicima, ali i roditeljima olakšali novi način učenja.

Ustupila Gordana Gazdić Buhanec.

– Učenici razredne nastave mogu pratiti HRT3 koji emitira program primjeren dobi, za svaki razred u posebnom terminu. Tako uglavnom ponavljaju naučeno. Sve propušteno mogu pogledati i na YouTube kanalu te uvježbati uz radne materijale na mrežnim stranicama Škole za život. Kako ovaj program, za koji pohvaljujemo veliki trud autora, ne može u potpunosti odgovarati svim učenicima, sami pripremamo različite sadržaje. Tako nastavljamo s učenjem prema do sad ostvarenim planovima. Svi su učenici obuhvaćeni nekim oblikom nastave, prema njihovim mogućnostima, dobi i informatičkim znanjima i vještinama – objašnjavaju.

Smatraju da su se u prvom tjednu nastave na daljinu dobro snašli.

– Radimo na tome da budemo još bolji, na dobrobit svih naših učenika. Nikome od nas, kao ni učenicima i roditeljima, ovakav način rada nije lagan. Nedostajemo jedni drugima! Nedostaje nam razgovor, suradnja uživo, radost i smijeh. Na kraju, našim učenicima poručujemo: Napravite najbolje što možete, naučite najviše što možete bez nas. Nadoknadit ćemo sve propušteno. Igrajte se, čuvajte se, ostanite zdravi! To je najvažnije! – zaključuju.

Predmetna nastava – u virtualnim učionicama dijele se videolekcije, fotografije, interaktivne nastavne listiće, pjesme

Da se učenici što prije vrate u školske klupe, žele i učiteljice i učitelji predmetne nastave.

– Iako smo i sami imali brojna pitanja i nedoumice, krenuli smo od osnovnih potreba učenika i postavili si ključna pitanja: koji kanali su najsigurniji i najpouzdaniji za komunikaciju, imaju li svi učenici valjane korisničke podatke, imaju li svi učenici računalo i pristup internetu, imaju li koga i kod kuće tko im može pomoći u prvim danima nastave na daljinu. U iznimno kratkom roku pronašli smo učinkovita rješenja za sve situacije koje bi učenicima mogle predstavljati prepreku i svima pružili priliku za neometano praćenje nastavu na daljinu. Povremene tehničke poteškoće su očekivane, ali su ujedno i prilika za vježbanje strpljenja, kojega nam svima ponekad nedostaje – objašnjavaju.

Ustupila Gordana Gazdić Buhanec.

Dodaju da su roditelji dobili male priručnike o korištenju virtualnih učionica kao pomoć njima i učenicima, aktivnost učenika prate svakoga dana i daju učenicima formativnu povratnu informaciju.

– Nastojimo ne previše opteretiti učenike sadržajima koji bi zahtijevali predugo boravljenje pred zaslonima, no određena količina sadržaja je nužna. Za učenike pripremamo nastavne jedinice koje obuhvaćaju videolekcije, fotografije, interaktivne nastavne listiće, pjesme, fizičku aktivnost i druge oblike rada. Učenici mogu pratiti i program Sportske TV te tako dopuniti sadržaje iz svojih virtualnih učionica – kažu oni.

Informatičari sve povezali – postaviti sigurno okruženje za djecu, motivirati ih i ohrabriti na korištenje tehnologije za učenje bio je veliki izazov

A kako bi sve funkcioniralo zaslužni su i učitelji informatike koji su napravili sve preduvjete za provođenje virtualne nastave.

Ustupila Gordana Gazdić Buhanec.

– Najprije sam otvorio virtualne učionice. Svi naši učenici i učitelji imaju školske identitete te se mogu prijaviti na Office 365 i sve aplikacije koje sustav nudi. Napravio sam zatvorene grupe po razredima i dodao učenike, razrednike i učitelje. Prijavili smo svu djecu i uputili ih u rad. Učenici se spajaju, šalju svoje radove i riješene zadatke te im učitelji odgovaraju i pregledavaju zadatke. U sve virtualne učionice pogled imaju ravnateljica i stručna služba škole. Važno je reći kako je dio naših učenika na nastavi informatike i prije koristio ove grupe kao sredstvo učenja, razmjene materijala, suradnje. Pravila u virtualnim učionicama su ista kao i u razredima, što znači da ne toleriramo nikakvo vrijeđanje ili neprimjereni sadržaj. Naši učenici su pokazali da shvaćaju situaciju u kojoj se nalazimo, pokazuju zrelost i spremnost na ovakav način rada što dokazuje kako im je obrazovanje važno. Na kraju mogu reći kako je u ovih tjedan dana bilo vrlo izazovno postaviti sigurno okruženje za djecu, motivirati ih i ohrabriti na korištenje tehnologije za učenje te smo zajedno uspjeli prebroditi sve početne teškoće korištenja virtualnih učionica – zaključio je učitelj informatike.

Podrška stručne službe učenicima, roditeljima i učiteljima

Veliki doprinos daju i stručni suradnici koji kažu d aje njihov rad usmjeren na pružanje individualne i grupne podrške učiteljima, roditeljima i učenicima u provedbi nastave na daljinu, svakodnevno prate komunikaciju u Viber grupama i virtualnim učionicama 33 razredna odjela, potiču učenike na primjereno ponašanje u virtualnom svijetu, reagiraju savjetodavno na neprihvatljiva ponašanja, savjetuju i usmjeravaju učitelje u kreiranju sadržaja za učenike s teškoćama i darovite učenike te koordiniraju rad četiri pomoćnika u nastavi.