Završna konferencija projekta ‘Znanje kao dar’ održana je jučer u koprivničkoj Osnovnoj školi ‘Braća Radić’.
Cilj projekta bio je prepoznati darovite učenike u koprivničkim školama i podići razinu njihovog sustavnog obrazovanja, rekao je voditelj projekta Bojan Solomun iz Razvojne agencije DAN koja djeluje unutar gradskog Upravnog odjela za financije, gospodarstvo i europske poslove:
– Projektom smo nabavili vrlo vrijednu opremu za sve tri škole: pametne ploče, laptope i tablete, kao i didaktičko-edukativne materijale uz koje će učitelji nastaviti raditi s darovitim učenicima, kao i instrumentarij za identifikaciju potencijalno darovite djece. Identificirano je ukupno 49 potencijalno darovitih učenika koji su prošli niz radionica.

To ukratko znači da će škole sada bolje moći prepoznati darovite učenike i bolje raditi s njima, pojasnio je Solomun:
– Sve škole koje su partneri u projektu imat će i ljudske resurse i opremu kojima će moći razvijati rad s darovitim učenicima.
Zadovoljna provedbom projekta je i zamjenica gradonačelnika Melita Samoborec:

– To je jedan od dokaza da je grad Koprivnica uistinu grad znanja, grad mladih i grad djece. Sigurna sam da ovo nije zadnji takav projekt koji će se realizirati u Koprivnici i nadam se da ćemo u tom smjeru ići i dalje u budućnosti.
Rad s darovitom djecom zahtijeva puno angažmana, a najvažniji je instrumentarij za njihovo prepoznavanje, istaknula je ravnateljica Osnovne škole “Antun Nemčić Gostovinski” Gordana Gazdić Buhanec:

– Mi smo svi tijekom svog školovanja vrlo marginalno dobivali informacije o tome kako raditi s tom djecom. Ne možete raditi s desetero darovite djece, svako dijete ima svoje potrebe, svoje sposobnosti i potencijale. Ovaj projekt je izradio dva ili tri individualizirana programa, za dvoje do troje djece, treba i za svu ostalu, i treba s njima raditi u neko vrijeme kad su djeca slobodna, a danas su djeca kao i svi mi drugi preopterećena i prebukirana.

A projekt “Znanje kao dar” stvorio je odličan temelj za nastavak rada s darovitim učenicima, rekao je ravnatelj Osnovne škole “Braća Radić” Krešo Grgac:

– Naša škola već je ranije počela s tom pričom, ali drago mi je da smo našli partnere u Gradu i svim ostalim osnovnim školama u Koprivnici, i drago mi je da smo detektirali potencijalno darovite učenike u svim školama i da smo napravili dobru podlogu da možemo dalje nastaviti raditi s njima.
Projekt “Znanje kao dar” vrijedan je nešto manje od milijun kuna, a gotovo 78% sredstava sufinancirano je iz Europskog socijalnog fonda u sklopu kojega je projekt odobren. Nositelj mu je Grad Koprivnica, a partneri tri koprivničke osnovne škole: “Antun Nemčić Gostovinski”, “Braća Radić” i “Đuro Ester”. Provedba je počela 28. lipnja prošle, a završava posljednjeg dana ove godine.