OBJAVLJEN PROGRAM Evo što vas sve čeka na Renesansnom festivalu

0
2111
Snimio Marko Posavec.
Renesansni festival ove će se godine održati u Koprivnici od 23. do 26. kolovoza.

Glavna tema ove godine su Tajne željeza.

Na Facebook stranici festivala danas je objavljen i kompletan program 13. izdanja ove TOP manifestacije koji donosimo u nastavku.

Četvrtak, 23. kolovoza

19:00 – otvorenje manifestacije na Gradskim bedemima (Festung)
(samo koprivničke viteške skupine i obrtnici)
• postavljanje srednjovjekovnog sajma (domaći obrtnici)
• viteška interaktivna radionica (gađanje lukom i strijelom)
• koprivnički mušketiri– vatreni show
• taljenje željezne rudače u glinenim pećima
• drveni labirint
• renesansna modna revija
• dječje renesansne igre i plesovi

SVAKODNEVNI PROGRAM

Petak, 24. kolovoza od 15 sati te subota i nedjelja (25. i 26. kolovoza) od 10:00 do noćnih sati

Glavna tema: Tajne željeza – taljenje željezne rudače u glinenim pećima
– najveći srednjovjekovni prodajni sajam u ovom dijelu Europe (obrtnici i trgovci,
alkemičari…)
– najbogatija ponuda srednjovjekovnih jela i pića (pečeni vol, vepar, zec, šaran)
– Podravkina kraljevska jela, jela i pivo od kopriva, pivo Pan, vino i medovina)
– srednjovjekovna pivarna – Samostansko pivo od koprive
– srednjovjekovno kulinarstvo
– drveni labirint
– život u srednjovjekovnim viteškim logorima
– izložba divljih i domaćih životinja, nastupi sokolara
– viteške igre i čarke (borbe i natjecanja vitezova, gađanje lukom i strijelom, prikaz
gađanja samostrelom, buzdovanom, borbe mačevima, helebardama, arkebuzama
i mušketama, pucanje iz topova)
– gađanje opsadnim spravama
– viteške interaktivne radionice (gađanje lukom i strijelom, samostrelima…)
– nastupi srednjovjekovnih zabavljača – žongleri, dvorske lude, štulaši
– srednjovjekovni ragbi
– srednjovjekovni svirači, bubnjari, trbušne plesačice…
– srednjovjekovni vrtić – renesansni plesovi
– srednjovjekovne radionice starih zanata za djecu i odrasle
– srednjovjekovni tabori i nastupi viteških skupina iz Italije, Slovenije, Slovačke, Češke, Poljske, Njemačke, Austrije, Mađarske, Rumunjske BiH i Hrvatske
– dnevne i noćne opsade Koprivnice
– mistični noćni život u renesansnoj Koprivnici pod mjesečinom i bakljama
– život u selu gubavaca
– kmetske igre
– dječje renesansno kraljevstvo – Društvo “Naša djeca” Koprivnica

Renesansni festival je prva manifestacija bez plastike, a jela i pića bit će posluživana u drvenim i keramičkim posudama. Konzumacija pića bit će moguća samo iz keramičkih krigli koji će se iznajmljivati na info punktovima te ugostiteljskim objektima, a nakon konzumacije moći će se vratiti na iste punktove uz povrat novca. Cijena najma velikog krigla je 25 kn.

24. kolovoza – PETAK

KRALJEVSKA POZORNICA
15:00 – kuhanje piva od koprive
15:30 – dolazak renesansnog košaraša
16:00 – okupljanje gubavaca
16:15 – renesansni ples DND Koprivnica
16:30 – lutkarska predstava Princ Žarislav od Kopriva (DND Koprivnica i LD Tintilinić
Ogulin)
17:00 – Renesansni plesovi i igre (Dječji vrtić Tratinčica – skupina Prsteki)
17:30 – Copranitz – koprivnički renesansni ansambl
17:45 – viteška skupina Ursus (Slovačka)
18:30 – renesansna modna revija
18:45 – Društvo Baron (Slovenija)
19:15 – nastup dvorske lude Tontorino
19:45 – koncert Euphorica (Češka)

VITEŠKA POZORNICA
19:00 – konjički turnir vitezova Hector (Slovačka)
19:30 – viteška skupina Opolskie Bractwo Rycesrkie (Poljska)
20:00 – viteška skupina Markus M (Češka)
20:30 – koncert Bohemian Bards (Češka)
21:00 – Varuna – orijentalni ples sa sabljama
21:30 – vatreni show Koprivničkih mušketira

KUHINJA KRALJEVIH KUHARA
18:00 – Renesansni ražanj

25. kolovoza – SUBOTA

ZRINSKI TRG
10:30 – dolazak kralja LUDOVIKA ANŽUVINCA s pratnjom na Zrinski trg
11:00 – dolazak svih domaćih i inozemnih viteških skupina na Zrinski trg
11:30 – svečano postrojavanje Kraljevske svite i vitezova na Zrinskom trgu,
fotografiranje s građanima i posjetiteljima
11:45 – polazak kraljevske povorke prema bedemima

KUHINJA KRALJEVIH KUHARA
12:30 – 18:00 – Natjecanje za naslov Renesansnog kraljevskog kuhara
Međunarodno natjecanje profesionalnih kuhara

KRALJEVSKA POZORNICA
12:00 – dolazak kraljevske svite na bedeme i početak svečanosti dodjele Povelje slobodnog kraljevskog grada građanima Koprivnice
• predstavljanje viteških skupina
• proglašenje Koprivnice slobodnim kraljevskim gradom
• darivanje kralja
• predstavljanje natjecatelja za titulu kraljevskog kuhara
• odlazak natjecatelja u renesansnu kuhinju uz pratnju bubnjeva
13:00 – Modi Versus, srednjovjekovna glazbena skupina (Italija)
13:20 – renesansni plesovi i igre (Dječji vrtić Tratinčica – skupina Prsteki)
13:50 – lutkarska predstava Princ Žarislav od Kopriva (DND Koprivnica i LD
Tintilinić Ogulin
14:20 – viteška skupina Ursus (Slovačka)
14:50 – koncert Bohemian Bards (Češka)
15:20 – Amici Historiae (Austrija)
15:50 – predstavljanje kraljevskog stola s jelima od koprive
16:15 – Igralska skupina viteza Gašperja Lambergerja (Slovenija)
16:45 – plesna skupina Kontea (Konjščina)
17:10 – renesansni plesovi Historical Transylvania (Rumunjska)
17:30 – dostavljanje hrane gubavcima
17:40 – nastup dvorske lude Tontorino
18:00 – koncert Euphorica (Češka)
18:30 – proglašenje Kraljevskog kuhara
19:15 – lov na coprnicu Koprivnjaču
19:30 – OrijentArt – orijentalni ples

VITEŠKA POZORNICA
13:00 – Dragon order of Knighthood of Siklos (Mađarska)
13:30 – viteška skupina Historical Transylvania (Rumunjska)
14:00 – koncert Euphorica (Češka)
14:30 – lov na veprića
14:45 – Nova compania Vis Ferri (Italija)
15:15 – viteška skupina Markus M (Češka)
15:45 – viteška skupina Ursus (Slovačka)
16:15 – koncert Euphorica (Češka)
17:00 – Renesansni ragbi – viteška skupina Opolskie Bractwo Rycerskie (Poljska);
17:30 – Sokolari Sv. Bavona (Slovačka)
18:30 – konjički turnir vitezova Hector (Slovačka)
19:15 – Modi Versus, srednjovjekovna glazbena skupina (Italija)
20:00 – koncert Bohemian Bards (Češka)

Večernji sati
• osvjetljavanje bedema žaračima i bakljama
noćni napad na Grad – gađanje vatrenim kuglama i strelicama, topovima, mušketama, arkebuzama
• koncert Bohemian Bards (Češka)
• gutači vatre – Markus M (Češka)

26. kolovoza – NEDJELJA – FESTUNG

10:00 – početak manifestacije
10:00 – 12:00 kreativne, likovne i zabavne igraonice i radionice u Dječjem renesansnom kraljevstvu i vilinskom carstvu, kmetske igre

KRALJEVSKA POZORNICA
12:00 – Copranitz – koprivnički renesansni ansambl
12:15 – Renesansni ples – Društvo “Naša djeca” Koprivnica
12:30 – Renesansni plesovi i igre (Dječji vrtić Tratinčica – skupina Prsteki)
13:00 – Lutkarska predstava Princ Žarislav od Kopriva (DND Koprivnica i LD Tintilinić Ogulin)
13:30 – Modi Versus, srednjovjekovna glazbena skupina (Italija)
14:00 – renesansni plesovi Historical Transylvania (Rumunjska)
14:30 – Igralska skupina viteza Gašperja Lambergerja (Slovenija)
15:00 – koncert Euphorica (Češka)
15:30 – viteška skupina Ursus (Slovačka)
16:00 – Amici Historiae (Austrija)
16:30 – Modi Versus, srednjovjekovna glazbena skupina (Italija)
17:00 – nastup dvorske lude Tontorino
17:30 – renesansni plesovi grofovija Konjski
18:00 – koncert Bohemian Bards (Češka)
18:30 – proglašenje Plemenitaškog kuhara
18:45 – dostavljanje večere gubavcima
19:00 – koncert Euphorica (Češka)
20:00 – lov na coprinicu Koprivnjaču
20:30 – Modi Versus, srednjovjekovna glazbena skupina (Italija)

KUHINJA KRALJEVIH KUHARA
11:00 – Ukrašavanje renesansnog stola
– Mali renesansni kuhari
14:00 – Natjecanje za naslov Plemenitaškog kuhara

VITEŠKA POZORNICA
10:00 – Robin dječji streličarski turnir
11:00 – streličarski turnir Robin – finale srednjovjekovnog kupa Hrvatske
13:00 – Orokeben Hunyadiak (Mađarska)
13:30 – Dragon Order of Knighthood of Siklos (Mađarska)
14:00 – počasna paljba Koprivničkih mušketira i haramija
14:15 – Nova compania Vis Ferri (Italija)
14:45 – lov na veprića
15:00 – viteška skupina Opolskie Bractwo Rycerskie (Poljska)
15:30 – viteška skupina Historical Transylvania (Rumunjska)
16:00 – koncert Bohemian Bards (Češka)
16:30 – viteška skupina Ursus (Slovačka)
17:00 – koncert Euphorica (Češka)
17:30 – viteška skupina Opolskie Bractwo Rycerskie (Poljska)
18:00 – Sokolari Sv. Bavona (Slovačka)
18:30 – konjički turnir vitezova Hector (Slovačka)
19:00 – skupina Markus M. (Češka)
19:30 – Varuna – orijentalni ples sa sabljama
20:00 – koncert Bohemian Bards (Češka)

Večernji sati
– osvjetljavanje bedema žaračima i bakljama
– vatreni show (Koprivnički mušketiri)

Sudionici

Viteške skupine iz Hrvatske
Vitezovi Zelingradski (Sv. Ivan Zelina)
Red vitezova Ružice grada (Orahovica)
Kliški uskoci (Klis)
Vitezovi Vranski (Pakoštane)
Šibenska gradska straža (Šibenik)
Ordo Sancti Viti (Rijeka)
Udruga Sv. Juraj (Đurđevac)
Streličarski klub “Primitivni luk i strijela” (Koprivnica)
Trakošćanski streličari (Koprivnica)
Streličarski klub Koprivnica
Koprivnički mušketiri i haramije (Koprivnica)

Viteške skupine i ostali izvođači iz inozemstva
Manufaktura mojster Janez (Slovenija)
Nova compania Vis Ferri (Italija)
Igralska skupina viteza Gašperja Lambergarja (Slovenija)
Markus M (Češka)
Društvo Baron (Slovenija)
Hector (Slovačka)
Sokoliari Sv. Bavona (Slovačka)
Opolskie Bractwo Rycerskie (Poljska)
Ursus (Slovačka)
Maistri Marpurgi (Slovenija)
Varuhi kladiva (Slovenija)
Dragon order of knighthood of Siklos (Mađarska)
Order of the Star (Mađarska)
Društvo Cesarsko-Kraljevi (Slovenija)
Zsongvolgyi Cornailles (Mađarska)
Amici Historiae (Austrija)
Srednjeveška skupina Celjani (Slovenija)
Orokeben Hunyadiak (Mađarska)
Viteški red Hercega Stjepana Kosače (BIH)
Historical Transylvania (Rumunjska)
Viridi Hedera (Slovenija)
Euphorica (Češka)
Bohemian Bards (Češka)
Stadtwache Ingolstadt ev (Njemačka)
Circle of friends of Balatoni museum of Keszthely (Mađarska)

Napomene

Organizator pridržava pravo izmjene i dopune programa.

Mostarina 5 kn (petak), 15 kn (subota) i 10 kn (nedjelja)

Naplata parkinga: petak besplatno, subota i nedjelja – 10 kn dnevna karta

Kretanje i zadržavanje na mjestu održavanja manifestacije na vlastitu odgovornost.