Nakon što smo 23. ožujka objavili tekst pod naslovom ‘DRAVA.INFO EKSKLUZIVNO DOZNAJE Zdravko Dimač vraća se u HDZ?‘, od pravne zastupnice Zdravka Dimača stigao nam je zahtjev za objavom ispravka netočne informacije. U skladu sa Zakonom o medijima, zahtjev u nastavku objavljujemo u cijelosti.
U pobijanom tekstu od 23. ožujka 2018. g., redakcija portala Drava.info potpuno krivo navodi razloge napuštanja Podravkinog poduzeća u Turskoj od strane njezinog tadašnjeg direktora Zdravka Dimača.
Nije točno da je Zdravko Dimač morao napustiti Tursku zbog problema neplaćanja poreza.
Točno je slijedeće: Zdravko Dimač kao tadašnji direktor Podravkinog poduzeća u Turskoj mogao je raditi i boraviti u Turskoj samo na osnovu dobivene radne i boravišne dozvole.
S obzirom da procedura i dobivanja i obnavljanja radne i boravišne dozvole u Turskoj traje najmanje 4 – 5 mjeseci, a ponekad i duže, Zdravku Dimaču nije na vrijeme produžena radna i boravišna dozvola, već je po isteku iste boravio u Turskoj na turističku dozvolu do 90 dana.
Po isteku 89. dana, Zdravko Dimač je sam napustio Tursku i nastavio upravljati poslovima iz Hrvatske jer u to vrijeme nije imao valjanu dozvolu za boravak i rad u Turskoj.
Nakon ponovnog dobivanja turističke dozvole za koju je bilo potrebno novih 90 dana, Zdravko Dimač je ponovno nastavio s radom u Turskoj, a u međuvremenu mu je odobrena i radna dozvola.
Isključivo zbog odluke Uprave Podravke koja je odlučila ugasiti Podravkino predstavništvo u Turskoj, Zdravko Dimač je opozvan s direktorske funkcije i vraćen u Podravkinu središnjicu u Koprivnici.
Danas Podravka radi skromnu količinu prodaje svoje robe u Turskoj putem distributera.
Treba naglasiti da nije bilo nikakve utaje poreza za Podravku u Turskoj, kako se to neistinito implicira Zdravku Dimaču u objavljenom članku.
Naprotiv, sve su knjige i prijave poreznih davanja bile ažurne i točno vođene, što dokazuje činjenica da turska administracija prije izdavanja radnih i boravišnih dozvola uvijek provjerava i podmirenje svih obaveza inozemnog poduzeća prema Turskoj državi.
Razlog dezinformacije o utaji poreza koja se provlači kroz medije na teret Zdravka Dimača je posljedica krive komunikacije tadašnjeg predsjednika Uprave Podravke g. Vitkovića i novinara Hrvoja Šlabeka koji su krivo, neistinito i senzacionalistički tada pisali o događaju.
Tada nije bilo ni razgovora ni aktivnosti o napuštanju Podravke od strane Zdravka Dimača, već su navedene glasine ponovno bile posljedica slobodnih zaključaka novinara i senzacionalističkog pristupa pisanju.
Što se tiče poslovanja tvornice Bilokalnik, suprotno tendencioznom pristupu članka, Zdravko Dimač kao predsjednik Uprave Bilokalnika proveo je punih 17 godina na toj funkciji i Bilokalnik je u njegovo vrijeme izašao iz niza uspješno vođenih i okončanih stečajnih postupaka.
Bilokalnik je godinama bio vodeća firma u preradi drveta i u papirnoj industriji pa nije točno da je tvornica svedena na razinu malog poduzeća koje jedva opstaje zbog restrukturiranja i privatizacije tvornice od strane Zdravka Dimača.
Da je tome tako, govori i činjenica da je Zdravko Dimač deset godina bio predsjednik poslodavaca drvne i papirne industrije Hrvatske, biran od strane svojih kolega direktora poduzeća iz te grupe u Hrvatskoj.
Bilokalnik je do odlaska Zdravka Dimača iz tog poduzeća bio cjelovit i jedinstven sa svim poduzećima (d.o.o.-ima) i sa redovnom godišnjom dobiti.
Vlasništvo nad Bilokalnikom tada je imalo Belišće, Pan-papirna industrija i mali dioničari.
Restrukturiranje, kako navodi portal, događalo se tek kasnijih godina, a i promjena vlasništva, pa to nikako nije projekat Zdravka Dimača kako se to netočno navodi u članku.
Isto tako, portal iznosi neistine i u pogledu poznastva između Zdravka Dimača i spomenutog gospodina Miljana Brkića.
Zdravko Dimač ima saznanja samo o tome da je Brkić potpredsjednik Hrvatskog Sabora i zamjenik predsjednika HDZ-a, a suprotno navodima iz članka, njih dvojica nisu ostvarivali nikakove kontakte, a kamoli da bi gospodin Brkić intervenirao za Zdravka Dimača u bilo kojem pogledu.