Iskoristite proljetne praznike kako biste svog mališana upoznali sa svijetom snimanja filmova na Frooom! filmskoj radionici koja se od 2. do 6. travnja održava u Koprivnici, a jedno mjesto poklanja vam Drava.info!
Frooom! filmsku radionicu osvojila je Maja Jambor. Čestitamo!
Frooom! je inovativni obrazovni program koji se u organizaciji Bacača sjenki, pod sloganom “Što ne vidiš gledajući film” diljem Hrvatske kontinuirano održava od 2012. godine. Uskršnji Frooom! održava se od 2. do 6.4.2018. u Koprivnici. Radionice su cjelodnevne: od 8:00 do 15:00 sati. Uz edukativno druženje i igru uključuju kompletno dodatno zdravstveno osiguranje i cjelovit, ukusan topli obrok. Nastava, tj. program radionice počinje u 9 sati i to u početničkoj i naprednoj grupi za djecu koja su prethodnih godina prošla početni Frooom!. Prijavnica te kontakti za sve upite roditelja, staratelja i polaznika dostupni su na stranici udruge Bacači sjenki (http://www.frooom.eu/prijave/) i na brojeve telefona: 01 464 0262 i 098 165 8186.
Detalji radionice
Mjesta radnje su kao i protekle četiri godine dvorana “Domoljub” PUO Koprivnica i gradsko kino “Velebit”.
Početnu radionicu u Koprivnici vode: Martin Šatović, redatelj i snimatelj, Irena Bočkay, glumica, dramska pedagoginja i performerica te svestrana Anita Čeko, psihologinja, filmska autorica i scenaristkinja.
Kratki opis radnje: U početnoj radionici gledamo najnovije i antologijske filmove te učimo analizirati i gledati film s kritičke strane, učimo igrajući se, a konkretno učimo o planovima, kadrovima, filmskim vrstama, učimo kako napisati scenarij te temeljno prolazimo stop animaciju preko koje učimo o ulozi i o važnosti montaže. Igramo se svega i sa svim što je učinilo film mogućim: od kineskih zoetropa, manirističkih optičkih eksperimenata, preko francuskih parksinoskopa, camere obscure i analogne filmske trake, do dronova, videofonije, televizije, pametnih telefona i kompjuterskih igara. Sve kroz igru i zajednički!
Naprednu radionicu vode: Hrabren Dobrotić, filmolog, scenarist i novinar te Paula Skelin filmska autorica i redateljica.
U naprednoj radionici polaznici ponavljaju sve što su naučili na početnoj te povezuju svoje iskustvo s filmom i medijskim sadržajima s kojima su se susreli u međuvremenu između dvije radionice. Zatim zajedno s ostalim polaznicima i voditeljima razvijaju priče koje će pretočiti u dokumentarne, igrane ili eksperimentalne filmove, a cijelo vrijeme (ako žele), uz pomoć pametnih telefona i iPada snimaju kratke filmove stop animacije svega što se oko njih događa – making-of Frooom. Svoje priče i scenarije međusobno razmjenjuju i zagovaraju te na kraju, nakon produkcijske pripreme, razvoja scenarija u knjigu snimanja, odabira lokacija (location scouting) i izvođača/glavnih likova (teme filma) snimaju film i pripremaju ga za montažu.
Majstorsku radionicu vodi: Nora Krstulović, redateljica, intermedijana umjetnica i novinarka – radionica programiranja multimedijalnih web stranica te oblikovanja tekstova, videa, glazbe i zvuka za takve web stranice.
Do sada je kroz filmsku školu Frooom za djecu prošlo 600 polaznika u dobi od 8 do 12 godina. Samo u 2017. godini snimjeno je 55 kratkih filmova svih postojećih i još neimenovanih žanrova; od igranih, animiranih, tematskih, povijesnih, dokumentarnih, avanturističkih, fantasy do eksperimentalnih.
Bacači Sjenki višestruko su nagrađivana neprofitna organizacija iz Zagreba koja je u svom 16-godišnjem radu i javnom djelovanju ostvarila više od 150 umjetničkih suradnji s profesionalcima iz više od 30 zemalja svijeta te realizirala više od 50 edukativnih, kazališnih i filmskih projekata i manifestacija na 4 kontinenta. Uspješno i bez poteškoća isprepliće međunarodnu suradnju, kazališne izvedbe, urbane intermedijalne projekte, aktivizam, pedagoški rad, video umjetnost te selektorsku praksu u cjelovito umjetničko djelovanje.
Frooom! financijski podupiru Hrvatski audiovizualni centar (od 2012.), gradovi Zagreb, Rijeka, Komiža, Koprivnica i Prelog, Zaklada Kultura Nova, Agencija za elektroničke medije, Primorsko-goranska, Koprivničko-križevačka, Splitsko-dalmatinska i Međimurska županija; dio programa se odvija se uz podršku saveza udruga Clubture, a nikako ne bi bio moguć bez sjajne podrške partnera: Hrvatski filmski savez, Multimedijalni kulturni centar – Split, Muzej moderne i suvremene umjetnosti Rijeka, Pučko otvoreno učilište Koprivnica, udruga Mavena, Kulturno prosvjetno društvo “Sloga”- Pakrac, Zagreb film, kazalište Besa i Društvo Naša djeca.