U koprivničkom sjedištu županijske Obrtničke komore na Bjelovarskoj cesti održana je svečana sjednica Skupštine ovog strukovnog udruženja. Bila je to prigoda i da se zaslužnim obrtnicima te partnerskim institucijama uruče priznanja, zahvalnice i povelje Hrvatske obrtničke komore. Tako su povelje dobili kalinovački Rasco, Ksenija Kolarević iz Molvi te koprivnički obrtnici – optičar Drago Vazdar i medičarka Ljubica Špičko.
Uručenjem zahvalnica Hrvatska obrtnička komora je zahvalila partnerskim institucijama PORI, križevačkoj Područnoj službi Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, Hrvatskoj gospodarskoj komori – Županijskoj komori Koprivnica te Krešimiru Krznariću, vlasniku koprivničkog obrta Pampa Tea i umirovljenoj obrtnici Ani Đurinić.
Priznanja su pak dobili koprivnički obrtnici – vlasnica Šarenog dućana Saša Husnjak, dimnjačar Goran Trubelja, staklar Marinko Triplat, prvi koprivnički privatni tiskar Krešimir Mažar te vlasnik uljare Dejan Hladnić.
Predsjednik županijske Obrtničke komore Zvonko Pecikozić svečanost je iskoristio da podsjeti da su obrtnici nezadovoljni odnosom države prema obrtništvu, dok su odnosom i suradnjom s ovdašnjim općinama, gradovima i Županijom zadovoljni. Prošle je godine zabilježen porast broja zaposlenih u obrtništvu čime je prekinut negativan trend iz dosadašnjih godina. 1.231 registrirani obrt zapošljava 3.121 radnika. Dodaju li se tome i članovi obitelji, u podravsko-prigorskom obrtništvu zaposleno je oko 5.000 ljudi, upozorio je Pecikozić te dodao i konkretne financijske pokazatelje:
— Obrtnici su prošle godine u našoj županiji ostvarili više od jedne milijarde kuna prihoda. Zarada je bila oko 200 milijuna kuna, a gubitak oko 18,5 milijuna. Ovi podaci pokazuju da obrtnici značajno doprinose gospodarstvu Koprivničko-križevačke županije i temeljem toga zaslužuju puno bolji tretman.
Zamjenik župana Darko Sobota u svojoj je ocjeni otišao i korak dalje rekavši:
— Zaista, obrtništvo je nositelj gospodarstva na području naše Koprivničko-križevačke županije jer i vi ste ti koji omogućavate ne samo normalan rad u funkcioniranju jedinica lokalne samouprave iz kojih dolazite već i naše županije. Zaista se ponosimo svima vama.
Za podsjetiti je da Županija i Grad Koprivnica aktivno potiču lokalno poduzetništvo programima subvencija kreiranima prema konkretnim potrebama i mogućnostima i od njih za sada ne namjeravaju odustati.
A da su mjere poticanja više nego dobrodošle, potvrdila je jedna od dobitnica Povelje, koprivnička medičarka Ljubica Špičko. Na upit o isplativosti medičarskog obrta danas je odgovorila:
— O materijalnoj isplativosti bi se dalo razgovarati. Više se radi zbog ljubavi i poštovanja prema precima koji su to počeli. Za ovaj je posao potrebno puno ljubavi, bez velike filozofije.
Naime, Ljubica Špičko svoj je medičarski obrt naslijedila od svekrve, također Ljubice, koja je pak obrt naslijedila od svog supruga. Stoga se tijekom svečanog uručenja povelje prisjetila upravo njih:
— Vrlo sam uzbuđena. Ovo me vraća u prošlost i budi sjećanja na moju svekrvu od koje sam dijelom i naučila raditi i naslijedila ovaj obrt. Današnju povelju doživljavam prvenstveno kao priznanje njoj, a tek onda i sebi kao njenoj nasljednici.
Medičarna Špičko, kao tradicijski obrt, djeluje u povijesnoj jezgri Koprivnice već osam desetljeća. Zapošljava dvije osobe, no uz majstoricu Ljubicu i njenu sestru Kristinu u obrtu pomažu i svi članovi obitelji. Hoće li, kao i u nama dragim zapadnim zemljama, opstati još barem 80 godina? Čini se da to ne ovisi samo o ovim vrijednim ljudima već o cjelokupnom okruženju u kojemu djeluju.
Članak je objavljen u sklopu projekta “Koprivnica jučer, danas, sutra” koji sufinancira Agencija za elektroničke medije (Fond za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija).