Prve pahuljice snijega koje su jučer zalepršale diljem Podravine bile su vrlo jasna najava skorašnjih zimskih uvjeta na cestama.
Tim je povodom voditeljica Odsjeka za sigurnost cestovnog prometa PU koprivničko-križevačke Mirela Škvorc na redovnoj konferenciji za medije podsjetila na neke savjete o zimskom prometovanju, uz iskustva iz prethodnih godina. — Najviše prometnih nesreća nam je bilo zabilježeno po vedrom vremenu, s obzirom na to da nismo imali učestale snježne padaline — napomenula je. — Sve skupa smo zabilježili sedam prometnih nesreća na kolniku koji je bio prekriven snijegom i ledom. Među tih sedam nije bilo niti jedne s ozlijeđenim osobama. Smatramo da je to vrlo pozitivna stvar i da smo, na neki način, vozačima ipak uspjeli ukazati da se kada pada snijeg ne može voziti kao ljeti, kada je cesta suha, da valja usporiti i pripaziti.
Obavezna zimska oprema ne podrazumijeva nužno zimske gume, odnosno, izmjenom termina, zimske pneumatike. — Ukoliko vozač nije stavio zimske gume, može imati ljetne pneumatike s najmanjom dubinom utora od 4 mm i lancima za snijeg.
Također, od ove godine pod zimskom opremom neće se računati ako vozač ima spremne lance u prtljažniku; tijekom zimskih uvjeta, oni moraju biti na kotačima. Osim toga: — Znamo u praksi da ljudi kažu da će staviti zimske gume na pogonske kotače, a ljetne koje su kupili ove godine na drugu osovinu. To nije dozvoljeno i to se ne smatra zimskom opremom. Znači na sva četiri kotača moraju biti zimske gume ili ljetne s lancima.
Po običaju, prije sudjelovanja u prometu potrebno je provjeriti tehničku ispravnost vozila s posebnim naglaskom na signalizaciju i sustav kočenja i upravljanja te očistiti snijeg i led sa svih površina – vjetrobrana, prozora, krova i svjetala. Tko to ne učini, riskira kaznu od 700 kuna.
A što se tiče biciklista: — Za vrijeme nastupa zimskih uvjeta, dok se ceste ne očiste i dok se ne osigura prohodnost, ne savjetujemo sudjelovanje u prometu biciklima — upozorila je Škvorc. — Može se dogoditi da kotač zapne negdje u snijegu ili prokliže na ledu pa dolazi do pada vozača bicikla. Ako ima sreće, past će na desnu stranu, izvan kolnika. Međutim, češće padaju prema sredini kolnika i može se dogoditi da padne ili na vozilo ili pred vozilo koje se više ne može sigurno zaustaviti.
Voditeljica Škvorc dodala je i kako su na području grada Koprivnice biciklističke staze i nogostupi u pravilu brzo očišćeni te savjetovala biciklistima da pričekaju dok to ne bude učinjeno prije sudjelovanja u prometu. Također, obavezno moraju imati svjetla i reflektirajući prsluk, a kišobran valja izbjegavati jer smanjuje vidljivost, a time i sigurnost.
Od ostalih redovnih savjeta, podsjetimo da za vrijeme zimskih uvjeta na cestama valja povećati oprez, smanjiti brzinu, pravovremeno davati do znanja promjenu smjera ostalim sudionicima u prometu, izbjegavati naglo kočenje i nagle promjene smjera kretanja te ne preticati ralice i druga vozila koja čiste kolnik već ih pustiti da neometano odrade svoj posao.
Recimo i da je na pojedinim dionicama državnih cesta zakonom propisana zimska oprema od 15. studenog do 15. travnja, ali to se ne odnosi ni na jednu prometnicu u našoj županiji. No, krenete li državnom cestom D-2 prema Varaždinu ili autocestom prema moru, pobrinite se da imate prikladnu opremu.
Tijekom prošle sezone zimskih uvjeta na cestama, od 15. studenog 2015. do 15. ožujka ove godine, na podravsko-prigorskim je prometnicama zabilježeno ukupno 206 prometnih nesreća. Dvije su osobe poginule, a 20 ih je teže ozlijeđeno.
Najviše nesreća odnosilo se na slijetanje s kolnika (71), bočni sudar (38) i sudar vozila iz suprotnih smjerova (21), a njihovi najčešći uzroci bili su neprilagođena brzina, nepoštivanje prednosti prolaska i vožnja na nedovoljnoj udaljenosti.
Zimski uvjeti na cestama podrazumijevaju kolnik prekriven snijegom ili poledicom. Tada je zabranjen promet motornim vozilima koja nemaju propisanu zimsku opremu i teretnim automobilima s priključnim vozilom.
Pravna ili fizička osoba koja naredi ili dopusti da se u prometu na cestama koristi vozilo koje nema propisanu zimsku opremu, ili teretni automobil s priključnim vozilom, može “zaraditi” kaznu u iznosu od 5 do 15 tisuća kuna. Ako isti prekršaj počini odgovorna osoba u pravnoj osobi i tijelu državne vlasti ili jedinice lokalne i regionalne samouprave, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1.500 do 5.000 kuna.
Vozač koji u vrijeme zimskih uvjeta upravlja vozilom bez zimske opreme kaznit će se sa 700 kuna.
Više savjeta i statističkih podataka možete pronaći u priopćenju Policijske uprave koprivničko-križevačke.
Članak je objavljen u sklopu projekta “Koprivnica jučer, danas, sutra” koji sufinancira Agencija za elektroničke medije (Fond za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija).