Dulje od sata trajala je rasprava gradskih vijećnika o lanjskom poslovanju koprivničkih gradskih tvrtki – Komunalca, Koprivničkih voda, Koprivničkog poduzetnika, Kampusa, Media uni u likvidaciji, Rukometnog kluba Podravka, Agencije za društveno poticanu stanogradnju i Regionalne energetske agencije Sjever.
Da će najviše rasprave biti o Komunalcu i Koprivničkim vodama dalo se naslutiti iz činjenice da Odbor za gospodarstvo njihova izvješća nije prihvatio. No, zamjenik koji obnaša dužnost gradonačelnika Mišel Jakšić zadovoljan je radom gradskih tvrtki, ali i standardom kojega omogućavaju građanima Koprivnice. Kad je pak riječ o Koprivničkim vodama, podsjetio je da je Grad Koprivnica među rijetkima u Hrvatskoj koji je odradio zakonsku obvezu izdvajanja djelatnosti vode iz sustava Komunalca:
— Koprivničke vode su tvrtka od koje najviše očekujemo kad govorimo o povlačenju novca iz EU fondova. Konkretno, riječ je o Aglomeraciji Koprivnica, trenutne veličine 59 milijuna eura. Tim ćemo projektom podići kvalitetu života i u prigradskim naseljima te okolici Koprivnice. U drugi plan pada činjenica da zahvaljujući znanju i tehnologiji koje imamo u Koprivničkim vodama građani Koprivnice danas plaćaju najniže cijene vode za svoja kućanstva. Isto tako, gubici i kvaliteta vode u usporedbi s drugim distributerima stavljaju Koprivnica vode na mjesto jednog od lidera te djelatnosti u Hrvatskoj. To je put od kojega nećemo odustati — odlučno je ustvrdio Jakšić.
Još je veća priča naravno koprivnički Komunalac. Jakšić kaže da se ta gradska tvrtka u posljednjih 15 godina uzdigla u top 5 kompanija u Koprivničko-križevačkoj županiji te u društvo top kompanija komunalne djelatnosti u Hrvatskoj. No, tu ne staju:
— Preslagivanje unutar sustava Grada i unutar grupe Grad, Komunalac je prije dvije godine dovelo do velike promjene u poslovanju. Komunalac je, podsjetimo, preuzeo brigu i o sportskim dvoranama i o Bazenima Cerine i o Domu mladih. Moram reći da prvi efekti rezanja troškova i vođenja tih sustava od strane Komunalca dolaze na naplatu. No isto tako moram reći da taj put promjena u Komunalcu te zbog liberalizacije tržišta, ne samo u plinu već i drugim djelatnostima, definitivno ide dalje — kazao je Jakšić gradskim vijećnicima.
Za HDZ-ovu Eminu Kovačević izvješće je „šuma nebitnih podataka dok se oni bitni ne vide“. Posebno ju smetaju loši poslovni pokazatelji pojedinih poslovnih subjekata kojima upravlja Komunalac, poput groblja, bazena i Doma mladih. Tako ugostiteljstvo na bazenima Cerine bilježi pola milijuna kuna prihoda i 150.000 kuna veće rashode, a čak 30% rashoda otpada na troškove zaposlenih. Tako ispada, smatra vijećnica Kovačević, da Grad iz svog proračuna financira neracionalno poslovanje ugositeljstva:
— Predlažem da se taj dio ugostiteljstva da u koncesiju privatniku kako Komunalac ne bi ostvarivao gubitke, a i zaradilo bi se nešto na najamnini. Isto je i sa sportskim odjelom. Pri tome, nikako mi nije jasna činjenica da Grad Koprivnica iz svog proračuna s više milijuna kuna financira Komunalac da bi on ostvario dobit. Na tu dobit plaćamo 1.750.000 kn poreza što redovno uplaćujemo u državni proračun. Kad bi se vodila racionalna politika u kojoj bi Grad financirao poslovanje Komunalca samo do granice pozitivne nule, što i jest osnovna funkcija komunalnih poduzeća, na taj bismo način mogli smanjiti minus u gradskoj blagajni, a ne plaćati porez na dobit.
A zamjenik predsjednika Gradskog vijeća, HDZ-ov Ernest Forjan svjestan je da većina gradskih tvrtki ipak posluje pozitivno. No činjenica je i da Grad iz proračuna i dalje svojim subvencijama pomaže gradskim tvrtkama, što mu je nelogično. Forjana naravno posebno muči najavljena prodaja plinskog biznisa:
— Kad govorimo o plinskom biznisu i dalje ostajemo kod stava da će se, ukoliko doista prodate Koprivnica plin, troškovi komunalnih usluga građanima povećati. Iako ste prikazali nešto manju dobit KC plina, još jednom ćete plaćati cijenu Peveca. Nađite alternativu, nađite rješenje! Za ovom govornicom ste se hvalili da ste kupili Pevecov centar za 20 i nešto milijuna, a da ga možete prodati za 100 milijuna. S druge strane pričate da ćete za plinski biznis dobiti oko 50 milijuna. Lijepo prodajte taj Pevec i još će nam u gradskom proračunu ostati 50 milijuna kuna. Nemojte to raditi jer je plinski biznis obiteljsko srebro koje trebamo ostaviti našoj djeci.
U Gradskoj su upravi svjesni da će se sustav Komunalca morati mijenjati i tražiti nove djelatnosti, uzvratio je Jakšić te poručio da nema smisla plašiti građane novim poskupljenjima, već upravo suprotno. Racionalizacijom poslovanja dodatno će se smanjiti pritisak na građane. A planovi za budućnost poprilično su ambiciozni, pojasnio je Jakšić:
— Tražimo strateškog partnera jer nam je cilj da Koprivnica bude energetska točka u trenutku kad u Hrvatskoj do kraja krene liberalizacija tržišta plina za kućanstva od Vukovara do Zagreba. Vjerujemo da smo na dobrom putu i da imamo šansu to ostvariti. Nakon provedenog natječaja, a koji će biti proveden apsolutno transparentno, ako se pokaže da nismo postigli što želimo, ja ću prvi izaći pred građane i reći da ne idemo dalje s tim jer nije zadovoljeno ono što nam treba za građane Koprivnice, ali i ovih krajeva. Ne tražim da ne pokušavate skupiti političke poene. Samo tražim i molim da pokušamo priču o plinu i o tome da Koprivnica postane energetsko čvorište ove regije maksimalno racionalizirati i vidjeti kako osigurati građanima energetsku neovisnost i najpovoljnije cijene plina. Ako na kraju postupka koji mora biti apsolutno transparentan pokažemo da to ne možemo ostvariti, odustat ćemo od toga.
Kad je pak riječ o poslovanju bazena, Jakšić je podsjetio da ta djelatnost nigdje nije profitabilna te da je riječ o društvenom nadstandardu kojega ova gradska vlast ne namjerava ukidati građanima. S druge pak strane raspolaže podacima prema kojima je koprivnički Komunalac, sa 185 milijuna kuna prihoda i 205 zaposlenih, u usporedbi s komunalnim poduzećima u drugim gradovima, itekako efikasan.
Za očekivati je da će o poslovanju Komunalca još itekako biti riječi i rasprave. Samo je HDZ-ov vijećnik Stanislav Biondić izrazio niz stručnih nedoumica oko knjiženja, pa je predsjednica Uprave Maja Hleb obećala da će tražene podatke naknadno dostaviti vijećnicima.
Članak je objavljen u sklopu projekta “Koprivnica jučer, danas, sutra” koji sufinancira Agencija za elektroničke medije (Fond za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija).