Subota, 9. prosinca 2023.

FOTO Evo zašto je Dan za znanost jedan od najvažnijih dana u Koprivnici

Treći po redu Dan za znanost održan je danas u koprivničkoj Gimnaziji ‘Fran Galović’.

Osam predavanja, 20 radionica i više od 80 edukatora i popularizatora znanosti donijelo je svoje znanje, ideje i praktične tehnologije u jednu od najboljih srednjih škola u Hrvatskoj; svi koji imalo prate rad i rezultate naše Gimnazije znaju da to ni u kom slučaju nije pretjerivanje.

U to se danas osobno uvjerio i poznati fizičar prof. dr. sc. Ivica Puljak koji je održao predavanje o Higgsovom bozonu, tajanstvenoj čestici u čijem je otkrivanju i sam sudjelovao. – Ovakvi su skupovi izvanredna, možda i najbolja promocija znanosti i obrazovanja, naročito u ovim danima kada znanost i obrazovanje postaju sve važniji i ljudi toga sve svjesniji. Moram priznati da sam oduševljen školom; prvi puta sam u Koprivnici i već sam izgled škole i uvjeti rada u njoj već su sami po sebi izuzetna promocija znanja. Kada ljudi vide ovako dobru školu koja ovako dobro izgleda, odmah su na nekih način svjesni da je znanje jako bitno. Druga stvar koja me oduševila je cijela manifestacija. Vidim da je jako dobro organizirana, poznajem profesoricu Marinu Furkes jer smo zajedno surađivali na CERN-u i mislim da je ona jedna od najaktivnijih i najboljih profesorica u Hrvatskoj.

Prof. dr. sc. Puljak u posljednje je vrijeme poznat i po svom političkom angažmanu kroz stranku Pametno koja, naravno, težište svog programa stavlja na znanost i obrazovanje. – Često kritiziramo naše školstvo, ali ja mislim da hrvatsko školstvo i hrvatsko društvo u biti nisu toliko loši. Tu ima jako dobrih stvari koje treba unaprijediti i uvijek se trebamo truditi biti bolji, ali ne moramo biti baš toliko frustrirani; činjenica je da naše školstvo nije baš toliko loše. No, uvijek ga moramo unaprijeđivati i činiti boljim.

A jedan od načina za unaprijeđivanje sustava obrazovanja upravo su ovakvi dani, Dani za znanost. Sadržaji su namijenjeni svim dobnim skupinama, ali dojma smo da su u prvom planu ipak djeca – što je i najvažnije. Mališani su tako iz prve ruke mogli upoznati kemijske spojeve i reakcije (poneke prilično burne i glasne), razne fizikalne pojave, matematičke i psihološke “smicalice”, GMO, tehnologije 3D printera i energetike iz obnovljivih izvora, geologiju hrvatskog krša, forenziku, astronomiju Sunca, zdravlje i štošta drugo. Na predavanjima je, pak, bilo riječi o razvoju mozga, svemiru, “bakterijskom kompasu”, genskoj terapiji…

Ravnatelj koprivničke Gimnazije Vjekoslav Robotić nije skrivao ponos i zadovoljstvo, a uostalom zašto i bi. – Popularizacija znanosti je nešto što je “in” danas u Hrvatskoj jer je besplatno i trajno. Naši su gosti danas došli iz pet sveučilišnih centara; došlo nam je 84 promotora znanosti, od sveučilišnih profesora preko edukatora do studenata koji danas ovdje promoviraju znanost u Gimnaziji “Fran Galović” Koprivnica. Vrlo je bitno istaknuti da svi ti ljudi dolaze dragovoljno, bez ikakve naknade, s ciljem promocije znanosti.

Recimo na kraju kako su prilikom otvorenja manifestacije predstavnici Grada i Županije Mišel Jakšić i Ivan Pal složno pozdravili kvalitetu naše Gimnazije i obećali svesrdnu podršku Danu za znanost i u narednim godinama.


Poznati američki znanstvenik i vjerojatno najbolji popularizator znanosti ikada, legendarni Carl Sagan, svojedobno je izjavio kako “živimo u društvu potpuno ovisnom o znanosti i tehnologiji, a uspjeli smo posložiti stvari tako da gotovo nitko ne razumije znanost i tehnologiju, što je jasan recept za katastrofu”. Znanost i znanje jedini nas mogu izvući iz pomame sveopće neukosti koja koči napredak cijelog društva. Dajmo im priliku; ne zbog nas, već zbog ovih mladih ljudi koji će nas naslijediti. (op. a.)

zatvori