Da se malo poduzetništvo u Koprivnici ne potiče sustavnom komunalnih usluga, što je u nadležnosti Gradske uprave, na primjeru malog poduzetnika koji pruža intelektualne usluge pokazao je HSS-ov gradski vijećnik Miljenko Flajs:
– Zašto se obrtnicima i privatnim poduzetnicima ne obračunava manja cijena komunalnog otpada ili vode, ili barem ista cijena koja vrijedi za kućanstva? – upitao je Flajs na nedavnoj sjednici Gradskog vijeća. – Isto tako, zašto nije uvedeno plaćanje po količini, iako je bilo najavljivano?
Flajsov poduzetnik proizvodi intelektualne usluge pri čemu nema otpada, čak ni otpadnog papira pa mu je cijena od 81 kune mjesečno za zbrinjavanje otpada previsoka, kao i 71 kuna mjesečno za vodu. – Kad se to sve skupa zbroji, onda to bude doista velika količina novca i nikako nije na tragu poticanja tog poduzetništva.
Vijećnik Flajs stoga pita bi li se mogao ustrojiti sustav koji u plaćanju usluga gradira poduzetnike po veličini i količini potrošenog. Kako u Komunalcu tvrde da samo provode odluke gradskog parlamenta, Flajs zaključuje da je na potezu Gradsko vijeće. – Ima li ova Gradska uprava u narednom vremenu u planu učiniti nešto na rasterećenju naših malih i srednjih poduzetnika? To bi doista bilo na tragu onoga što vi cijelo vrijeme govorite: da puno toga činite da bi malo poduzetništvo bilo rasterećenije.
Na Zrinskom trgu su svjesni da se, kada je u pitanju poticanje poduzetništva, uvijek može bolje. Rekao je to zamjenik gradonačelnice Mišel Jakšić izrazivši spremnost na pomake na bolje: – Sigurno ima stvari koje mogu rezultirati i većim efektima. Dapače, idemo s vremenom organizirati tematsku sjednicu Gradskog vijeća, pozvati nadležne iz Obrtničke komore i naše obrtnike. Možda neki poticaji koje Grad trenutno daje nisu adekvatni i toliko im ne nose, a neki drugi bi im možda bili efikasniji. Apsolutno smo otvoreni za sve moguće rasprave, za sve moguće pregovore i dogovore, naravno u okvirima gradskog proračuna.
Kada su pak u pitanju cijene komunalnih usluga, Jakšić ponavlja da su koprivničke među najnižima u Hrvatskoj pa mu se, iako može prihvatiti tu tvrdnju, ne čini da je to presudni udar na gradsko poduzetništvo: – Mislim da nam je puno bolji put, naravno ako se vi slažete, da raspravljamo koji su to novi poticaji za nove projekte, nova zapošljavanja i sve što uz to ide. Iskreno, nisam siguran kako bismo pravno branili da malim i srednjim poduzetnicima smanjimo cijenu vode i koji ćemo model naći za tu subvenciju, a da nas istovremeno Podravka ne pita zašto to ne omogućimo i velikim gospodarskim subjektima. Samo, bojim se je li nam to pravno provedivo i mislim da nam je puno bolje da se fokusiramo na nove i bolje poticajne politike.