SLAVKO TUCAKOVIĆ: Naš kraj nasušno treba promjenu jer su rezultati dosadašnjeg vodstva županije porazni

1
247
Za ovakvu Piškornicu mogu biti jedino oni koji imaju koristi od nje, a to sigurno nisu građani ovog kraja koji nemaju nikakav interes da tisuće tona smeća dolaze u naše dvorište.

Kampanja se već dobro zahuktala, što nudite građanima Koprivničko-križevačke županije?

Nasuprot kontinuitetu čije rezultate jasno vidimo po standardu, nezaposlenosti i žalosnom činjenicom da smo na dnu po obrazovanosti, građanima ćemo ponuditi promjenu. Prvo i osnovno, županiji ćemo vratiti ulogu kojoj je namijenjena, a to je da bude servis svim svojim građanima. To znači decentralizacija tako da se u svakom gradu – i Koprivnici i Križevcima i Đurđevcu – građani mogu direktno doći do županijskih institucija i usluga. Time ćemo ne samo napraviti uštede, nego približiti se našim građanima. Nadalje, vrijeme je da napokon uđemo u 21. stoljeće i digitalno povežemo gospodarstvo, građane i institucije i to ćemo napraviti kroz digitalizaciju, uvođenje e-županije kako bi gospodarstvenici i građani mogli dobiti i informacije i usluge digitalnim putem, nema potrebe da se kuca po raznim uredima.

Također, direktno ćemo uključiti građane u rad županije, osnovati savjete za osobe s posebnim potrebama, savjet za branitelje, nacionalne manjine, odnosno za sve segmente građana. Vrijeme je da na transparentan način vodimo županiju i omogućimo ljudima da imaju glas ne samo za vrijeme izbora, nego i u konkretnom radu.

Što danas vidite kao ključne probleme naše županije?

Bit ću vrlo direktan i spomenuti činjenice: na samom smo dnu po obrazovanosti i pri vrhu po nezaposlenosti. To nije pitanje puke statistike, nego to znači da zaostajemo i da imamo razloga brinuti se za našu budućnost. Biti neobrazovan danas znači biti nekonkurentan na tržištu rada i u gospodarstvu, a za stvaranje dodatne vrijednosti danas trebamo obrazovane ljude kako bi sutra mogli isplaćivati mirovine, održavati ceste, bolnice.

U poljoprivredi smo naše proizvođače zapostavili umjesto da im pomognemo. Opet, bit ću konkretan: moramo pomoći ljudima da se prebace na proizvodnju poljoprivrednih kultura s većom dodatnom vrijednošću za kojima postoji potražnja na tržištu. To se odnosi na edukaciju i stručnu pomoć poljoprivrednicima, ali i vrlo konkretne programe koje županija treba inicirati i provoditi kako bi tu tranziciju prema dohodovnijim kulturama što prije napravili. To uključuje i projekte EU-a koje treba intenzivirati i osiguranje plasmana, hladnjače, navodnjavanje, staklenike…

Uz navedeno, imamo i Piškornicu, ogromnu ekološku bombu gdje se dnevno dovoze tisuće tona smeća od koje lobiji imaju koristi i profit, a građani smrad, zdravstveni rizik i smanjenu vrijednost nekretnina. Kad to stavimo na vagu, jasno je da ovakva Piškornica mora ići ili u transformaciju ili će biti zatvorena.

Biti županija s najvišim udjelom neobrazovanih znači da je upitno kako ćemo sutra moći isplaćivati mirovine, imati liječnike i bolnice. Kad smo kod toga, Pedijatrija je jedan od prioriteta, bez kompromisa.

Na ovim izborima imate iskusne protukandidate koji su medijski eksponirani i već dugo su u politici. Što mislite o njima i njihovim programima?

Dvije stvari: jedno je da vidim svoju prednost u tome što sam osoba koja tu živi s ljudima i dobro znam koje su realni problemi. To što do sada nisam bio u politici vidim kao svoju prednost jer jedino osoba koja nije dio sustava može objektivno sagledati stanje i mijenjati ga, a nama je promjena nužna ako želimo bolje živjeti.

Drugo, djela uvijek govore više od riječi. Da, dugo su tu, imaju govornice s kojih se obraćaju ljudima, ali kad pogledamo rezultate oni su porazni. Ljudi sami vide kako žive u županiji koja ima vrijedne ljude i bogata je – puno lošije nego što bi mogli i trebali. Također, ljudi sami vide što im nude „neovisni“ kandidati i kako oni žive tu „neovisnost“.

Naučio sam raditi kao vatrogasac, a biti vatrogasac ne možete biti ako to ne radite srcem, ako niste u potpunosti posvećeni. I rezultati su vrlo mjerljivi. Tako ću voditi i županiju – s timom stručnih ljudi, uključujući građane svih segmenata našeg društva, uvijek sa srcem i brigom da pomognemo onima koji si ne mogu pomoći sami. Nisam dio nikakvog interesnog lobija i specijalni interesi i skupine kod mene nemaju nikakav utjecaj.

Da ste danas izabrani za župana, koje biste prve poteze povukli za dobrobit svih stanovnika naše županije?

Svaki grad u županiji – Đurđevac, Koprivnica, Križevci postali bi gradovi s institucijama i otvorili bi se prema svim građanima i njihovima potrebama, a ne da služe vladajućima za uhljebljenje podobnih. To moramo promijeniti. Prva stvar koju bih napravio bila bi analiza stanja u Županiji i njezina brza reorganizacija, te bih transparentno o svemu izvijestio naše građane – porezne obveznike. Primio bih se posla oko Piškornice, približio županiju građanima i bio servis JLS-u i građanima, poljoprivrednicima i obrtnicima oko EU fondova – posebno oko stvaranja mogućnosti razvoja. Bili bismo učinkovit servis kod pripreme projekata. Prvi ljudi koje bih primio bili bi hrvatski branitelji, jer to zaslužuju. Bez njih danas ne bi bilo ni lijepe naše Hrvatske.

Vrijeme je da županijske institucije počnu funkcionirati kao servis ljudi ovoga kraja s ciljem povećanja kvalitete usluge, a ne kao ispostave raznih lobija i privatnih ambicija.

Na kraju, zašto ste se uključili u politiku? Naime, glavni ste vatrogasni zapovjednik RH, imate uspješnu karijeru, čemu sad politika?

Kad poznate svaki pedalj svog kraja i živite s ovim ljudima, ne možete se ne zapitati zašto ne živimo bolje, a imamo toliko vrijednih ljudi i živimo u bogatom kraju. I onda shvatite da ako se sami ne uključimo da neće nitko drugi poboljšati naš standard i omogućiti bolji život nama i našoj djeci. Ako prepustimo institucije interesnim skupinama, izvući ćemo deblji kraj, a to je ono što se događa. Pričaju nam se priče o tome kako je sve super, a zapravo smo najneobrazovanija županija i ozbiljno se kocka s budućnošću nas i naše djece. Eto, zato sam u politici – jer znam da to možemo i trebamo promijeniti i napokon početi koristiti svoje prednosti i potencijale, a prvi korak u tome je da institucije počnu biti servis građana, a ne interesnih skupina koje zarađuju, a naši građani plaćaju račune.

 

1 KOMENTAR

  1. Neki dan je jedan štovatelj Tita i partije pljuval po Korenu kad je išel po placu, veli da je to populizam…

Comments are closed.