Koprivničanac, mirovinski analitičar i borac za ljudska prava Željko Šemper zatražio je ocjenu ustavnosti Zakona koji je predvidio upisivanje dodatnog radnog staža za majke samo novim umirovljenicama, dok bi one starije ostale zakinute.
Šemperov potez objavio je portal Mirovina.hr uz podsjetnik kako je Vlada Republike Hrvatske, odnosno radna skupina za izmjenu Zakona o mirovinskom osiguranju odbila prijedlog da se staž za majke računa svima, a ne samo ženama koje su u mirovinu otišle nakon 1. siječnja 2019. godine. Naime, mirovinska reforma od srpnja ove godine budućim umirovljenicama donosi još veću pogodnost, 12 umjesto šest mjeseci staža za svako dijete.
– Time se nastavlja diskriminacija među majkama – smatra Željko Šemper koji se upravo zbog toga obratio Ustavnom sudu.
Na Mirovina.hr pojašnjavaju kako ova demografska mjera treba žene potaknuti na rađanje zbog veće mirovine jer dobivaju dodatne mjesece staža po svakom djetetu. No, za razliku od nekih zemalja u Europskoj uniji, ovako “zarađeni” staž ipak ne ulazi u izračun potrebnih godina za odlazak u redovnu mirovinu, već samo povećanje iznosa mirovine.
Pojednostavljeno rečeno, majka s trenutačno četvero male djece ne može u redovnu mirovinu dvije godine ranije, već će samo imati veće primanje. Sličan izračun je i za buduće majke, koje će od srpnja ove godine dobivati čak 12 mjeseci staža po djetetu, no ni taj novi staž neće značiti raniju redovnu mirovinu. Sve ostale majke koje su rodile prije siječnja 2019. godine ostale bi bez ijednog dana dodatnog staža.
Sve majke nisu jednake?
– Prosječne mirovine iznose za muškarce 630 eura, za žene 537 eura, prema podacima HZMO-a, što je razlika od 17,3 posto. Žene majke za vrijeme porodiljnog dopusta su imale bitno manje plaće, kao i za svako bolovanje djeteta. Osim što su zakinute u materijalnom, još gore je što je to moralna pljuska i nejednaka primjena ZOMO-a prema onoj već poznatoj krilatici “ovima ćemo dati, a ovima nećemo dati”. Majke umirovljene prije 2019. se pitaju “Zar mi nismo majke, zar smo mi maćehe’ – prenosi Mirovina.hr riječi Željka Šempera.
U traženju ocjene ustavnosti, Šemper dodaje kako je ovakva diskriminacija žena neprihvatljiva u, kako navodi, našoj socijalnoj i demokratskoj državi Hrvatskoj.