Ponedjeljak, 20. siječnja 2025.

Jeste li znali da su Podravinom nekada hodali vunasti mamuti?

Svim je Podravcima poznato da Podravina čuva mnoga skrivena blaga, od zlata koje se može pronaći u dravskom šljunku pa do raznih drugih prirodnih ljepota ili korisnih resursa poput geotermalnih potencijala.

No povremeno se u podravskom tlu pronađu i sasvim neočekivane stvari koje mogu postati i nacionalna senzacija.

Maleno selo Molohovo na pola puta između Iloka i Vukovara naširoko je poznato kao “Dolina mamuta” nakon što su 2012. godine u voćnjaku jedne obiteljske kuće pronađeni fosilizirani ostaci mamuta i vunastog nosoroga.

Mamuti u Podravini

U narednih nekoliko godina pronađeno je još sličnih ostataka ovih gigantskih životinja izumrlih prije 10.000 godina, no manje je poznato da su mamuti lutali i Podravinom.

Naime, u vrijeme pleistocena koji je počeo prije 1,6 milijuna godina i trajao do prije 10.000 godina, Panonsko područje bilo je jedno od rijetkih koja nisu bila okovana snijegom i ledom. Zbog toga su mnoge tadašnje životinje migrirale i na prostore Podravine, od kojih maštu najviše golicaju upravo mamuti.

U Podravini je najčešći bio upravo vunasti mamut čije je tijelo visoko do pet metara i teško do pet tona bilo prekriveno gustim krznom.

U Muzeju grada Koprivnice čuva se 20-ak primjeraka vunastog mamuta, a najvećim je dijelom riječ o zubima i kljovama.

U muzej je 2013. godine dopremljena okamenjena mamutova kost koju je donirao Željko Markov iz Novog Virja, a koju je slučajno pronašao na obali Drave. Muzej čuva i veći dio donje čeljusti mamuta s kutnjacima te lamele kutnjaka pronađene u Gabajevoj Gredi, Šoderici kod Botova te jezeru Čingi Lingi.

U Gabajevoj Gredi pronađena je i mamutova kljova, no u stanju raspadanja pa se u Muzeju čuva druga manja kljova nepoznatog podrijetla koja čini i jedini koprivnički primjerak te vrste.

Kljova vunastog mamuta pronađenog u šljunčari Gabajeva Greda 1994. godine

Ostatke mamuta može se vidjeti i u bogatim paleontološkim zbirkama obitelji Zvijerac iz Torčeca te u zbirci Josipa Cugovčana u Podravskim Sesvetama.

“Podravski mamuti” nažalost nisu poznati ni u Podravini, a ni u Hrvatskoj dok se, na primjer, u selo Molohovo svake godine održava i “Mammothfest” kojim se oživljavaju povijest, tradicija i prirodne ljepote tog slavonskog kraja te se promovira priča o njihovim mamutima.

Možda su i naši mamuti nakon 10.000 godina zaslužili malo više pažnje pa možda i svoj vlastiti festival.

Slušaj uživo
zatvori