Četvrtak, 9. veljače 2023.

FOTO Marija Čižmek mlade potiče na volonterstvo, plemenitost pokazala i u poplavama i potresima: Prihvati svakog čovjeka i nemoj ga mijenjati, možeš samo sebe

Ako što treba, samo zovite.

Rečenica je to koja najbolje opisuje dugogodišnju koprivničku volonterku Mariju Čižmek koja se nedavno “okrunila” i Zlatnim volom, nagradom koju Udruga Kopriva svake godine dodjeljuje zaslužnim građanima koji su se prepustili ovoj hvalevrijednoj aktivnosti. Za ovo priznanje ju je predložilo Gradsko društvo Crvenog križa Koprivnica čija je dugogodišnja članica i sudjeluje u gotovo svim aktivnostima, a koje je njen rad opisalo na sljedeći način:

– Za nagradu Zlatni vol kandidiramo dugogodišnju volonterku Gradskog društva Crvenog križa Koprivnica Mariju Čižmek. Ta 71-godišnjakinja je po struci grafičarka, a u mirovini zaista mnogo svojeg slobodnog vremena izdvaja za druge i to s mnogo žara, ljubavi i velikog srca. Ona je zaista tim svojim elanom uzor mnogima. U nastavku je opis njezinih aktivnosti. Marija Čižmek je dugogodišnja volonterka Gradskog društva Crvenog križa Koprivnica, bez koje su aktivnosti našeg društva nezamislive. U posljednjih pet godina volontirala je točno 614 sati i to u svim područjima našeg djelovanja. Spremna je uvijek i rado pomoći kad zatreba, a s društvom je prošla i velike izazove i brojne izvanredne i krizne situacije kao što su pomaganje osobama raseljenima uslijed ukrajinske krize tijekom 2022. godine, volontiranje u akcijama cijepljenja protiv koronavirusa u 2021. godini, aktivna je bila u prikupljanju i razvrstavanju pomoći za stanovnike u potresu stradale Sisačko-moslavačke županije kao i u migrantskoj krizi prije nekoliko godina. Na akcijama dobrovoljnog darivanja krvi u organizaciji društva redovito pomaže u podjeli obroka zahvalnosti darivateljima te promotivnih materijala i kalendara s rasporedom akcija. Rado sudjeluje i u akcijama prikupljanja prehrambenih namirnica i higijenskih potrepština u trgovačkim centrima za našu Socijalnu samoposlugu te vrlo vješto komunicira s našim građanima donatorima te su akcije u kojima ona sudjeluje izuzetno uspješne. U Socijalnoj samoposluzi ili podjeli donacija u Pučkoj kuhinji sudjeluje vrlo često, a zahvaljujući njezinom vedrom duhu i optimizmu i korisnici se bolje osjećaju te je već dobro poznaju i izgradili su međusobno povjerenje. U svojem mjesnom odboru Taraščice Marija je dobro poznata kada se provodi listopadska akcija Solidarnost na djelu jer angažira svoje susjede volontere i obilazi kućanstva kako bi se prikupila sredstva za pomoć učenicima slabijeg imovinskog stanja. Mnogo volonterskih sati provela je u razvrstavanju prikupljenih donacija te pripremi humanitarnih paketa hrane i higijene za one kojima je potrebna pomoć. Tijekom ove, 2022. godine je, zajedno s ostalim volonterima i djelatnicima društva posebno bila angažirana u pomaganju osobama raseljenima uslijed ukrajinske krize. Tone donacija u hrani i higijeni, koje su prikupili građani, pažljivo je sortirala i pakirala u pakete za osobe koje su privremeni smještaj potražile u našem kraju. I to nije sve, s osmijehom na licu mnogo je večeri dočekivala raseljene osobe iz Ukrajine koje su dolazile vlakove iz Mađarske u Koprivnicu. Vodu, hranu ili riječi potpore i utjehe pružala je u tim teškim trenutcima ženama i dječici koja su u dalekoj Ukrajini ostali bez svojih domova. Uz volontiranje u različitim akcijama pomoći, Marija Čižmek sudjeluje i u vježbama Interventnog tima kao član tima Prve pomoći, sudjeluje u realističnom prikazu ozljeda ili pak kao u ulogama stradalih osoba što je bio slučaj na Međunarodnoj vježbi na Šoderici u listopadu ove godine, a sudjeluje i u ostalim aktivnostima i edukacijama tima. I to nije sve, ona je iznimno aktivna u Klubu umirovljenika Volonter penzioner, koji je osnovalo Gradsko društvo Crvenog križa Koprivnica u sklopu projekta Volonter penzioner, gdje se uključuje u zdravstvena predavanja, kreativne radionice i druge aktivnosti. Kako volontira i u drugim udrugama u Koprivnici, nerijetko spaja i uključuje članove drugih udruga u volontiranje u Gradskom društvu Crvenog križa Koprivnica. Mariju Čižmek, zbog kontinuiranog pomaganja osobama u potrebi te uključivanja u brojne humanitarne aktivnosti, kojih je tijekom 2022. godine bilo izuzetno mnogo, Gradsko društvo Crvenog križa Koprivnica nominira za nagradu Zlatni vol za starije od 29 godine, zbog svekolikog volonterskog angažmana u 2022. godini koji se mjeri sa 147 sati volontiranja i neprocjenjivog doprinosa našoj zajednici – stoji u nominaciji koju potpisuju.

Inače, Čizmek se volonterstvom aktivno počela baviti nakon odlaska u mirovinu s obzirom na to da je imala slobodnog vremena. Po struci je, kao što smo to već spomenuli, grafičarka i radila je u tiskari, a i sama nam je otkrila kako je sve počelo.

– Počneš volontirati kao dijete jer ti se sviđa družiti se sa starijim ljudima i slušati priče, a poslije ti to prijeđe u naviku i nedostaje ti. Kad bismo išli kod neke gospođe, prvo smo brali cvijeće i donijeli joj ga u ruci kako bi nam pričala priče. Uvijek smo našli nešto u tome – naglasila je.

Aktivnom volonterstvu ju je pak privuklo druženje s ljudima i upoznavanje mladih s volonterstvom.

– Željela sam u mlade usaditi da nešto mijenjaju jer volonterstvo mijenja svijet. Mladi moraju prihvatiti da se to može i potreban je angažman. Svijet možeš promijeniti jedino svojom ljubavlju, požrtvovnošću i poštenim radom – otkrila je Čižmek.

Snimio Tomislav Matijašić.

Osim u Gradskom društvu Crvenog križa Koprivnica, Čižmek je članica Društva Naša djeca Koprivnica, Mješovitog pjevačkog zbora umirovljenika Koprivnica i Kluba Mariška. Najviše ju pak zadovoljava rad s mladima jer ih uvodi u nešto što će im u budućnosti biti potrebno. Vjerovali ili ne, 10-godišnjak nema pojma da se gumb mora ušiti – našalila se Čižmek.

– Mladi volonterstvo puno prihvaćaju. Društvo Naša djeca Koprivnica privrženo je djeci, osnovali smo i nagradu Naj dječje djelo za humanost, solidarnost i pružanje pomoći drugima. Presretni smo što je i ove godine sudjelovalo toliko škola i djece, baš smo se iznenadili što su sve djeca radila za svog prijatelja, siromašnog i drugačijeg. Djeca tako uče da različitosti u našem društvu treba poštivati, a to je i svrha volontera. Ima napretka kod djece, dok čuješ koliko su zdušno navijala za svog drugačijeg prijatelja i s osmijehom se pridružila tom djetetom, tada ti je puno ljepše i lakše volontirati – poručila je.

U Crvenom križu prošla je i spomenute velike izazove – od pomaganja raseljenima uslijed ukrajinske krize, prikupljanja i razvrstavanja pomoći za stanovnike u potresu stradale Sisačko-moslavačke županije pa do pomoći tijekom migrantske krize prije nekoliko godina.

– Počela sam od poplave u Gunji, tu smo skupljali odjeću i sve što je trebalo. Onda je bila izbjeglička kriza pa smo u Crvenom križu pakirali donacije, a kad je dolazio vlak predavali smo izbjeglicama hranu. Trčali smo i na Botovo pričekati vlak da im damo obroke. Onda je bio potres, u Petrinji i Glini smo skupljali donacije. Dok smo vidjeli dječicu u tajicama usred zime, u Lipiku su drhtali s ruksakom i primali robu; u prvom su redu bila djeca bez roditelja i već im je to bila trauma – teško je dok vidiš četverogodišnjaka bez ičega i ikoga i čeka što će mu neki striček ili teta reći – kazala je.

Spomenimo da je na dodjeli nagrada Udruge Kopriva priznanje u kategoriji Zlatno krdo primilo i Gradsko društvo Crvenog križa Koprivnica, i to za humanitarnu pomoć osobama raseljenima uslijed ukrajinske krize.

– Za nagradu Zlatno krdo kandidiramo volontere Gradskog društva Crvenog križa Koprivnica koji su bili uključeni u veliku humanitarnu akciju pomaganja izbjeglom i raseljenom stanovništvu iz Ukrajine. Njihov angažman bio je velika pomoć zajednici u kojoj žive te stotinama ljudi u bjegu pred ratnim sukobom. Većina tih volontera i inače pomaže u različitim aktivnostima koprivničkog Crvenog križa i oni su definitivno nađe zvijezde. Sigurno bi im bilo drago da njihovu požrtvovnost i humanost prepozna i šira društvena zajednica. U nastavku je opis aktivnosti koje su provodili. Humanitarna pomoć osobama raseljenima uslijed ukrajinske krize Volonteri Gradskog društva Crvenog križa Koprivnica na različite su načine bili uključeni u pomaganje osobama raseljenima uslijed ukrajinske krize, posebno od 21. ožujka do 3. lipnja 2022. godine. U tom razdoblju zabilježili smo 302 volonterska sata. To je vrijeme naših 50 volontera provelo pomažući ljudima koji su bježali pred ratnim vihorom. Par dana nakon izbijanja vojnog sukoba, društvo je počeo prikupljati donacije za raseljene osobe iz Ukrajine. Sjećajući se ratnih vremena u Hrvatskoj građani su se solidarizirali i vrlo brzo reagirali. Donacije su donosili u sjedište koprivničkog Crvenog križa, a hranu i higijenu prikupljali su i u različitim ustanovama, tvrtkama, općinama, udrugama, društvima i klubovima. Posebno se puno donacija prikupilo u školama. Raseljene osobe počele su dolaziti k nama tražeći bilo kakvu pomoć, a dolazili su i naši volonteri, svakodnevno i bez posebnih poziva, u želji da pomognu. Na stotine vrećica i kutija s donacijama trebalo je što prije razvrstati i popisati te potom pripremiti humanitarne pakete. Te pakete smo redovito dijelili raseljenim osobama smještenima na području Koprivnice. Ukupno je prikupljeno oko tri i pol tone hrane te 7.600 higijenskih proizvoda i hrane za djecu. Sortiranje, evidentiranje i pakiranje ne bismo mogli obaviti bez naših volontera. Oni su pomagali i oko dopremanja donacija u koprivnički Crveni križ te podjele pomoći raseljenim osobama. U svim tim poslovima zaposlenicima je pomagalo 15 volontera, koji su za to izdvojili 166 sati svojeg slobodnog vremena. Da se tome pribroji i vrijeme koje su uložili organizatori akcija prikupljanja u svim tim ustanovama i društvima, broj volonterskih sati bi bio mnogo, mnogo veći. Uz kontinuiranu podjelu paketa s hranom i higijenom, dio donacija smo kao humanitarnu pomoć dijelili raseljenim osobama koje su u Hrvatsku dolazile vlakom, redovitom linijom koja iz Budimpešte na putu za Zagreb prolazi kroz Koprivnicu. Od 21. ožujka do 3. lipnja svake večeri volonteri su dežurali na željezničkom kolodvoru i dočekivali vlak iz Budimpešte. Raseljenim osobama su dijelili vodu, hranu i osnovnu higijenu, a pri tom je vrlo važna topla ljudska riječ i osmijeh potpore s kojim su ih dočekivali. U ta 72 dana kroz koprivnički kolodvor je prošlo 651 raseljena osoba, no zapravo i mnogo više, jer su se mnogi prijavljivali kao turisti. U čekanju vlakova sudjelovalo je 50 volontera koprivničkog Crvenog križa, koji su darovali 136 sati svojeg slobodnog vremena. Kad se zbroji volontiranje u sortiranju donacija i pakiranju paketa te podjeli humanitarne pomoći na vlakovima, u pomaganju osobama raseljenima uslijed rata u Ukrajini angažirano je bilo 50 volontera koprivničkog Crvenog križa, koji su darovali 302 sata svojeg vremena. Najveća nagrada bili su im zahvalnost u očima i osmijeh na licima onima kojima su pomogli, no nakon svega mislimo da bi bilo lijepo da dobiju priznanje zajednice u kojoj žive odnosno nagradu Zlatno krdo – stoji u nominaciji koje potpisuje Gradsko društvo Crvenog križa Koprivnica.

Mišljenja je i da volonter nije volonter ako ne bude spreman na sve. Njen moto stoga je izreka kojom smo započeli cijelu priču – “Ako što treba, samo zovite”.

– Volonter nije volonter ako govori “Danas jesam, sutra nisam”. Ako mene netko nazove i kaže “Danas imamo to i to”, ja ću reorganizirati svoje planove i to mi nije problem. Ako si volonter, onda to moraš biti i danas i sutra i odgovorno sve odraditi – dodala je Čižmek.

U svakom čovjeku vidi pozitivu, posebice u mladima, ponovila je.

– Želim da se mladi uključe u volonterstvo jer je ono velika ljubav prema čovjeku, to ti najviše znači. Što više možeš dati od ljubavi i poštovanja? Prihvati svakog čovjeka kakav je i nemoj ga mijenjati, možeš samo sebe. U mladima nemojmo gledati samo negativnosti, ima divnih mladih ljudi – dajmo im šansu da pokažu sebe i onda ih tek treba usmjeriti. Nemojmo ih stalno sputavati – zaključila je.

Na kraju podsjetimo da dodjelu nagrada i priznanja koprivničkim volonterima već tradicionalno organizira Udruga Kopriva.

Nagradu Zlatni volek za mlađe od 29 godina tako je dobila Rea Damjanović iz Društva Naša djeca Koprivnica. Nagrada Zlatno krdo za manifestaciju koju su proveli volonteri otišla je u ruke Gradskog društva Crvenog križa Koprivnica za humanitarnu pomoć osobama raseljenima uslijed ukrajinske krize. Zlatnu volontersku knjižicu za najveći broj skupljenih sati u volonterskoj knjižici primila je članica Šinterica dobra srca Veronika Kušek koja je upisala ukupno 475 volonterskih sati. Spomenimo da su najbolje volonterke i volonteri dobili skulpture koje je izradio Dragutin Ciglar te nagrade sponzora. Večer su pak uljepšali učenici Glazbene škole Fortunat Pintarić.


Popis nominiranih i nagrađenih za ovogodišnje izdanje nagrade Zlatni vol:

Zlatni vol za starije od 29 godina:

NAGRAĐENA Marija Čižmek (predlagatelj Gradsko društvo Crvenog križa Koprivnica)
Sonja Rušak (predlagatelj Atletski klub Koprivnica)
Emilija Lauš Novak (predlagatelj Šinterice dobra srca)
Đurđica Pošta (predlagatelj Društvo Naša djeca Koprivnica)

Zlatni volek za mlađe od 29 godina:

Viktorija Štrlek (predlagatelj Šinterice dobra srca)
NAGRAĐENA Rea Damjanović (predlagatelj Društvo Naša djeca Koprivnica)
Hannah Pavlić (predlagatelj Udruga Kopriva)

Zlatno krdo za manifestaciju koju su proveli volonteri:

NAGRAĐENI Humanitarna pomoć osobama raseljenima uslijed ukrajinske krize (predlagatelj Gradsko društvo Crvenog križa Koprivnica)
E.T.N.O. FESTIVAL (predlagatelj Udruga Kopriva)

Zlatna volonterska knjižica za najveći broj skupljenih sati u volonterskoj knjižici:

NAGRAĐENA Veronika Kušek (predlagatelj Šinterice dobra srca) – 475 sati

Ovaj članak sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.