Nedjelja, 27. studenoga 2022.

FOTO Ana i Tomislav Zlomislić: Preuredili smo obiteljsku kuću za odmor kako bi ljudi koji dolaze uživali u ljepotama Šoderice

Ana i Tomislav Zlomislić iz Bjelovara kuću za odmor koja je godinama zjapila prazna, a bilo im je žao prodati ju, preuredili su u pravu malu oazu opuštanja na jezeru Šoderica nedaleko Koprivnice.

Moderno uređena kućica s dnevnim boravkom, blagovaonom, kuhinjom, kupaonom i wellness prostorijom u prizemlju i spavaonicama na katu nosi ime ZETA i danas je svečano otvorila svoja vrata.

Naši domaćini govore nam da su kuću naslijedili od Aninih roditelja.

– S obzirom na to da smo kuću naslijedili od mojih roditelja, jednostavno ju nismo željeli prodati, jer ovdje sam provela djetinjstvo. Rekli smo si idemo probati – rekla je Ana Zlomislić.

Oni su ujedno i jedni od 20 vlasnika privatnih smještaja koji su primili financijske potpore za unaprjeđenje smještajnih kapaciteta na području Koprivničko-križevačke županije za 2022. godinu koje su osigurane putem javnog poziva koji je raspisala županijska Turistička zajednica.

– Za našu kuću za odmor dobili smo četiri zvjezdice, nudimo smještaj za četiri plus dvije osobe, a kuća ima blagovaonu, veliki dnevni boravak, kuhinjicu, dvije spavaće sobe, kupaonicu, a imamo wellness i spa prostoriju koja ima saunu i jacuzzi. Uložili smo dosta novaca, ali pratila nas je financijskom potporom Koprivničko-križevačka županija – kazala je Zlomislić i zahvalila Županii, ali i Općini Legrad na pomoći.

Snimio Tomislav Matijašić.

Njen suprug Tomislav Zlomislić dodao je da im ovakva financijska potpora Županije puno znači.

– Nadam se da će uz ovako lijepo jezero i naš objekt još više pomoći da ljudi dolaze ovdje i da uživaju u svim ljepotama Šoderice. Preuredili smo ovu kuću upravo za ljude koji dolaze kako bi vidjeli ovu ljepotu i uživali – objasnio je.

Ovo je ujedno i peti registrirani objekt na Šoderici i ima četiri zvjezdice kao i svi ostali.

Snimio Tomislav Matijašić.

– Stvarno zaslužuje svaku zvjezdicu. Korisnici ste potpora koje daje Turistička zajednica Koprivničko-križevačke županije i vjerujem da ćemo time pomoći. Svaki smještajni objekt je za nas plus i dodatna reklama kao i pomoć u ostvarivanju broja noćenja, a samim time i privlačenja turista – naglasila je Kristina Sočev, pomoćnica direktora Turističke zajednice Koprivničko-križevačke županije.

Snimio Tomislav Matijašić.

Svečanom otvorenju novih smještajnih kapaciteta danas je prisustvovao i sam koprivničko-križevački župan Darko Koren koji je rekao da svaki ovakav mali korak smanjuje put do cilja.

– Cilj je još uvijek daleko, treba biti strpljiv i uporan da se do njega dođe, a to je razvoj turizma kao gospodarske djelatnosti koji sigurno ima veliku perspektivu na ovim prostora zbog toga što ima prirodne koji to nude i samo ih treba iskoristiti i normalno ljude koji su uvijek najvažniji u svemu. Šoderica je sigurno jedan naš biser i brend koji je nažalost posustao zadnjih desetljeća, iako se unazad dvije, tri godine tu vide značajni pomaci. I ovih pet smještajnih kapaciteta sigurno su dobar poticaj i drugima – objasnio je župan.

Snimio Tomislav Matijašić.

Da razvoj turizma na prostoru Šoderice i Općine Legrad napreduje smatra i načelnik Općine Legrad Ivan Sabolić koji je istaknuo da su si 2017. godine zacrtali cilj da će otvarati čim više smještajnih kapaciteta.

– Te iste godine nismo imali niti jedan prijavljen objekt niti krevet koji je bilo moguće iznajmiti. Vi ste sada već peta kuća za odmor na području Šoderice i napokon smo došli sprege javnog i privatnog, a vi ste nam u tome puno pomogli. Privatne inicijative su uvijek dobrodošle, a ponekad su i vrjednije od javnoga jer ste vi ti koji stvarate dodatne vrijednosti. S obzirom na to da niste iz naše županije, stvarno ste nam puno pomogli s ovim, sigurno ćete doprinijeti razvoju turističke ponude i dolasku turista – napomenuo je Sabolić.

Nove 354.000 kuna za privatne iznajmljivače

Poticaj razvoju turizma su sigurno i potpore za koje su jučer u Županijskoj upravi potpisani ugovori. Naime, 20 vlasnika privatnih kapaciteta primilo je financijske potpore ukupne vrijednosti 354.000 kuna pri čemu je maksimalni iznos potpore bio 20.000 kuna.

Prilikom potpisivanja ugovora župan Koren istaknuo je da se ove potpore dodjeljuju drugu godinu zaredom te su direktna pomoć iznajmljivačima, a cilj je poticanje na bavljenje turističkom djelatnošću te povećanje broja smještajnih kapaciteta i kvalitete smještajne ponude.

– Ova je mjera postigla svoj cilj te ćemo ubuduće nastojati povećati iznos potpora jer vidimo da je interes velik, što smo učinili i ove godine kako bismo svima koji su se prijavili omogućili da dobiju sredstva. Temeljem ovog programa otvorit će se novih šest smještajnih kapaciteta, što će biti ukupno 11 u dvije godine – rekao je tom prilikom župan.

Snimio Tomislav Matijašić.

Istaknuo je da turizam kao sektor ima mnogo potencijala i prostora za napredak, a u razvoju turizma ključna je sinergija javnog i privatnog sektora, čime se onda pokreću sadržaji koji privlače posjetitelje i stvaraju pozitivnu turističku klimu.

– To je kompleksna djelatnost koja iziskuje velik angažman svih uključenih – funkcija Županije i županijske Turističke zajednice je pružiti okvir podrške i pomoći, a nastavak i presudan dio te priče su poduzetnici. Poduzetničke inicijative i kreiranje novih sadržaja put su koji garantira razvoj turizma na našem području – zaključio je Koren i podsjetio da naša županija obiluje prirodnim i kulturnim vrijednostima, od naivne umjetnosti preko aktivnog do vjerskog turizma, a imamo i nove turističke proizvode poput gravel cikloturističke ponude i konjičkih staza.

Ovaj programski sadržaj proizveden je u suradnji s Koprivničko-križevačkom županijom.