Na svečanoj sjednici Gospodarskog vijeća HGK Županijske komore Koprivnica u Podravkinom restoranu Štagelj dodijeljena su priznanja HGK “Zlatna kuna” za postignute uspjehe u gospodarstvu Koprivničko-križevačke županije u 2020. godini.

Tom prilikom nagrađeni su Podravska banka, IT firma Speck, Hartmann i Radnik.

Direktor Hartmanna Dario Šumiga kazao je da je svaka nagrada lijepo priznanje.

– Ova nagrada znači da smo uspješno prebrodili ovu pandemijsku godinu, bila je izazovna, ali vidim da će razdoblje pred nama biti još izazovnije. Događaju se jako velike promjene, svi inputi nam rastu, dobavljači svakodnevno zovu i žele više cijene za svoje proizvode i usluge, a mi to isto tako moramo prenositi našim kupcima pa očekujem jako velike izazove za poslovanje, ne samo u našoj branši nego za cijelo gospodarstvo – rekao je Šumiga i dodao da intenzivno rade i na razvoju novih proizvoda koji su usmjereni prvenstveno na alternativne proizvode za pakiranje nekih drugih prehrambenih proizvoda.

Šumiga se osvrnuo i na neke nedostatke u kontekstu gospodarstva i pritom istaknuo nedostatak kadra.

– Dosta ljudi se odselilo, a taj trend se nastavlja. Iako imamo relativno dobra primanja, još uvijek ne možemo pratiti ono što se događa na zapadu, a pritom prvenstveno mislim na tržište rada u Austriji koje je otvoreno, jako blizu i gdje ljudi imaju priliku zarađivati značajno veće novce, a praktički su tu blizu. Ono što nam nedostaje, a što primjećujemo kod mlađih koji dolaze po prvi put, jest razvoj kulture rada. Generalno gledajući imamo dobar kadar, ali okolina u kojoj radimo i djelujemo mora to poticati – zaključio je.

Predsjednik HGK Županijske komore Koprivnica Krunoslav Vitelj također je istaknuo da je 2020. godina bila vrlo izazovna.

– Naše gospodarstvo u stalnom je rastu, on je nastavljen i ove godine te se nadam da će biti još bolje – smatra Vitelj.

Koprivničko-križevački župan Darko Koren kazao je da je pandemija koronavirusa 2020. godine imala veliki utjecaj na tijekove gospodarstva.

– Činjenica je da je naše gospodarstvo ipak imalo jednu poziciju koja nije toliko bila izložena, a sve zbog strukture gospodarstva, odnosno zato jer se baziramo na proizvodnji, posebice u prehrambenoj industriji i graditeljstvu, koji su poslovali izuzetno dobro – naglasio je župan.

Koren je napomenuo da ostvareni rezultati dobitnika priznanja ukazuju na dobar cjelokupan poslovni rezultat gospodarstva ove županije.

– Gospodarstvo naše županije bilježi prihod od 13,2 milijarde kuna što je jedan pozitivan trend. Dobitnici priznanja reprezent su stanja gospodarstva na području naše županije i možemo im čestitati. Dobitnici priznanja poticaj su svim ostalima da u budućem vremenu budu još uspješniji – zaključio je župan.