U Koprivničko-križevačkoj županiji danas je počelo cijepljenje opće populacije protiv koronavirusa.

U dvorani Srednje škole Koprivnica, ujedno i prvom punktu u Podravini i Prigorju, danas se cijepilo 300 osoba.

– Danas nam je na raspolaganju bilo 300 doza i tako smo iz naše tri ambulante organizirali liječnice iz opće prakse koje su pozivale svoje pacijente ugroženih skupina da se cijepe. Od osam do otprilike 13 sati ukupno će biti cijepljeno 300 naših sugrađana s prvom dozom Pfizerovog cjepiva. Ta ista ekipa za tri tjedna cijepit će se drugom dozom kako je i preporučljivo – kazala je Draženka Vadla, ravnateljica Zavoda za javno zdravstvo Koprivničko-križevačke županije.

Dodala je da kompletna organizacija i posao koji su danas započeli ide jako dobro te se sve odvija po planu. Bili su prisutni liječnici opće prakse, ekipa hitne medicine i tim Zavoda za javno zdravstvo.

– Nadamo se da ćemo idući tjedan dobiti još određene količine Moderninog i cjepiva AstraZeneca i onda ćemo nastaviti dalje po punktovima. Imamo planirana tri punkta u tri grada i 19 puntova po općinama gdje imamo organizirane ambulante. Čim dobijemo cjepivo, sljedeći punkt su Križevci pa zatim Đurđevac – istaknula je.

Snimila Tea Jurković.

Spomenimo da u našoj županiji otprilike 8.000 ljudi čeka u redu kako bi se cijepili, a broj iz dana u dan raste.

– Nadam se da će do kraja ovog mjeseca većina iz te prve grupe zainteresiranih biti cijepljena s prvom dozom. Kako će interes rasti, ponavljat ćemo punktove. Za našu županiju predviđeno je 160.000 doza cjepiva i prema tome svi oni koji se žele cijepiti, doći će na red u narednim mjesecima. Prioritetne skupine su kronični bolesnici i stariji od 65 godina, a dosad je procijepljeno 1.668 osoba s prvom i 768 s drugom dozom – otkrila je dr. Vadla.

Funkcija Stožera civilne zaštite Koprivničko-križevačke županije bila je organizirati punktove i objediniti operativne snage.

– Puno je ljudi uključeno u proces cijepljenja. Županijski stožer je odredio tri dvorane u tri grada, a isto tako i vatrogasne te društvene domove u općinama. Angažirali smo i operativne snage civilne zaštite za redarsku službu. Dvoranu smo odabrali iz tog razloga jer nakon cijepljenja ljudi moraju jedno određeno vrijeme biti ovdje da se ne bi dogodila neka reakcija, a da se opet vremenski može stići te da ljudi ne čekaju i da bude što jednostavnije i lakše – rekao je Ratimir Ljubić, načelnik Županijskog stožera.

Župan Darko Koren dodao je da ovaj današnji događaj smatra izuzetno važnim i pozitivnim. Prognozirao je da će 50 posto opće populacije u našoj županiji iskazati interes za cijepljenjem.

 

Cijepljenje opće populacije protiv koronavirusa u Koprivnici.

Objavljuje Drava.info u Subota, 6. veljače 2021.