Srijeda, 11. prosinca 2024.

FOTO Općina Rasinja predstavila seoskog bubnjara

U općinskom Centru za kulturu, tradiciju i edukaciju u Rasinji prezentiran je lik rasinjskog bubnjara.

Prezentaciji su prisustvovali Danimir Kolman, načelnik Općine Rasinja i Josip Mlinarić, predsjednik Udruge Podravska gruda koja je uz općinu organizator projekta.

– Naime, seoski bubnjar je još do polovine prošlog stoljeća, čega se stariji mještani još sjećaju, imao veoma važnu ulogu u određenoj društvenoj zajednici. Budući da nije bilo drugih sredstava informiranja kao na primjer radija, televizije ili interneta, on je žiteljima prenosio općinske objave i druge obavijesti, važne za njihovo življenje – poručili su iz udruge.

Dodali su da je bubnjar, obilazeći svojim biciklom i bubnjem, na određenim punktovima u pojedinim selima, bubnjanjem pozivao slušatelje da im obznani važne obavijesti.

– Nerijetko je sa sobom u torbi nosio i okrepu, hranu i piće, jer se bubnjanje oteglo na cijeli dan. Kada bi se, prema njegovoj procjeni, skupilo dovoljno slušatelja, počeo je frazom “Daje se na znanje” i dalje tekst obavijesti kao na primjer “Sutra će u vašem mjestu Veterinarska stanica Koprivnica vršiti cijepljenje pasa protiv bjesnoće…” – naglasili su.

Među mještanima te su se poruke dalje prenosile usmenim putem.

Osim toga, jedna od značajnih zadaća seoskog bubnjara bila je i oglašavanje o raznim prodajama, što se danas provodi putem novina i drugih medija.

– Seoski bubnjar je oglašavao i “javnu dražbu” od koje su strepili oni čije će nešto “otići na bubanj” – kazali su.

Iz udruge su poručili da im je namjera oživljavanje tradicije. Osim toga želja im je predočiti mladima kako su se nekad prenosile objave, razne obavijesti, poruke i na koji način su ljudi komunicirali.

Dodali su da je to ujedno i uspomena na Višnjića, dugogodišnjeg i zadnjeg rasinjskog bubnjara.

– Iako je zadnji rasinjski bubnjar nosio svakodnevnu odjeću, u ovom predstavljanju bubnjar je obučen u narodnu nošnju kakvu su nosili muškarci rasinjskog kraja u prijašnjim vremenima, bijele široke hlače i široka bijela “rubača” od domaćeg platna te crni šešir i crni prsluk, a na nogama visoke crne kožne čizme – kazali su.

Dodajmo da su ideju svečane narodne nošnje, vezene, realizirale krojačica Ljiljana Milak i vezilja Ana Mlinarić, a tako osmišljenog seoskog bubnjara oživotvorio je Viktor Krušelj.

– Na ovaj način Udruga Podravska gruda i Općina Rasinja žele sačuvati od zaborava jednu od tradicionalnih vrijednosti ovoga kraja, koju će u sklopu Podravske grude koristiti za turističku promidžbu Općine – zaključili su.

Slušaj uživo
zatvori