Petak, 19. travnja 2024.

PREPORUKE ZA ŠKOLE I VRTIĆE Ministrica Divjak: Hrvatska ima najrestriktivnije mjere za normalizaciju nastave u Europi

Hrvatski zavod za javno zdravstvo objavio je preporuke za normalizaciju rada vrtića i osnovnih škola

Ministrica Blaženka Divjak istaknula je u četvrtak da su mjere koje Hrvatska predviđa za povratak učenika u školske klupe među najrestriktivnijima u Europi te upozorila na to da su one dio priprema za ono što nas čeka u sljedećoj školskoj godini.

– Ove upute, preporuke Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo su, prema mojim spoznajama, najrestriktivnije u Europi. Naglasak je na dobrobiti djeteta i tako moramo na to gledati – rekla je ministrica uoči sjednice Vlade, nakon što je Hrvatski zavod za javno zdravstvo u četvrtak objavio preporuke za početak normalizacije rada škola.

Preporuke su, smatra Divjak, potpuno jasne, a Ministarstvo je dodatno izradilo i preporuke za škole, ravnatelje i učitelje, koje će posebno iskomunicirati u razgovoru s ravnateljima i osnivačima.

Snimila Nela Carek.

Po njezinim riječima, moramo biti spremni da ni iduća školska godina neće biti potpuno normalna, te stoga “scenariji za iduću godinu moraju sigurno uključivati barem dijelove školske godine koji će biti u nastavi na daljinu”.

– To je razlog zašto u ovom novom nacionalnom planu reformi, osim nastavka reformskih procesa, posebno naglašavamo razradu modela i nastave na daljinu za sljedeću godinu, ako će to biti potrebno – pojasnila je Divjak. To, kako je napomenula, uključuje i dodatnu edukaciju nastavnika, opremanje škola, osiguravanje uvjeta, “jer po svemu onome što sada znamo, nije izgledno da iduća godina ide glatko”.

Na novinarsko pitanje što će biti s upisnim procesima za predškolsku djecu, Divjak je odgovorila da je to još jedna od tema o kojima se razgovara, o čemu MZO komunicira i s drugim državama članicama EU.

– Uglavnom se za sada nitko nije odlučio da postoji testiranje, fizički pregled djece prije dolaska u školu, a neke su države rekle da to uopće neće raditi. Međutim, mi razgovaramo s HZJZ-om i posebno školskom medicinom, da se to riješi u jednom posjetu liječniku koji je specijalist školske medicine – kazala je.

(HINA)

Preporuke za škole i vrtiće – sažetak
  • Preporučuje se da djeca i osoblje s kroničnim bolestima ili u kontaktu s kroničnim bolesnicima ostanu kod kuće
  • Djeca trebaju ostati kod kuće kada je to moguće jer zbog broja djece u školama i vrtićima možda neće biti moguće osigurati dovoljan razmak
  • U što većoj mjeri treba osigurati fizički razmak od dva metra te pojačati osobnu higijenu i higijenu prostora
  • Ograničen je ulazak u školske ustanove, do daljnjega su zabranjeni svi posjeti vrtićima i školama
  • Prilikom dovođenja djece u školu roditelji/skrbnici ne ulaze u objekt osim u krajnjoj nuždi. Ako je to moguće, u pratnji djeteta treba biti odrasla osoba koja nije u rizičnoj skupini (nije starija od 65 godina i nije kronični bolesnik). Kada je to moguće, djeca ulaze u školu podijeljena po dobnim skupinama.
  • Učenici svoju opremu i pribor ne dijele s drugim učenicima
  • Djeca i roditelji sa simptomima bolesti ili ako sumnjaju da su bili u kontaktu sa zaraženim osobama ne dolaze u škole ni vrtiće
  • Dijete ulazi tako da odlazi do garderobe, obuva papuče, skida jaknu te pere ruke sapunom i vodom prije ulaska u skupinu/učionicu
  • Ustanove trebaju osigurati rad u turnusima ako je to moguće i sa što manjim brojem djelatnika
  • Djeca ne nose zaštitne maske, osoblje može, ali nije obavezno.

Sve preporuke možete pročitati ovdje (PDF).

zatvori