Goran Pakasin predsjednik je koprivničke organizacije Hrvatske narodne stranke – liberalnih demokrata te direktor Elektre Koprivnica. Osim toga, predsjednik je Vijeća mjesnog odbora Brežanec. U razgovoru za Dravu.info komentirao je situaciju u HNS-u u Koprivnici i županiji s posebnim osvrtom na izbore za vijeća mjesnih odbora te za Europski parlament, a bilo je riječi i o drugim aktualnim temama.

Goran Pakasin predsjednik je koprivničkog HNS-a. Što nam još možete reći o sebi u nekoliko ne odviše dugih rečenica?

– Vi mislite da je to moguće? (smijeh) Dakle, oženjen sam Sanjom i otac sam dviju prekrasnih djevojčica, Dore i Dine od kojih imam podršku, naravno, uz povremene kompromise. Što se profesionalnog dijela života tiče, od 2000. godine radim u Elektri Koprivnica na poslovima projektiranja, razvoja i investicija te trenutno na poziciji direktora. Objavio sam više stručnih radova, član sam Nadzornog odbora Hrvatske komore inženjera elektrotehnike, a na Sveučilištu Sjever na preddiplomskom stručnom studiju Elektrotehnike radim kao vanjski suradnik na kolegiju Razvod električne energije. Negdje prije desetak godina shvatio sam da sam prespor za one 10 godina mlađe pa sam nogomet zamijenio tenisom, ali, ako fali za ekipu, još mogu stati na gol i nešto obraniti.

Prošlo je godinu dana otkako ste preuzeli kormilo upravljanja koprivničkim HNS-om. Kako biste rezimirali to razdoblje? Jeste li zadovoljni učinjenim, kakvi su vaši planovi za ubuduće?

– Veseli me što stranka više nije talac osobnih interesa. I čitav koncept je drugačiji: nismo niti ćemo biti ičiji satelit i bespogovorno klimati glavom na tuđe odluke. Okupili smo novi tim ljudi, brusimo teme, analiziramo poteze na koprivničkoj političkoj sceni, pripremamo svoje projekte i teme koje ćemo zagovarati u predstojećem razdoblju… Oni koji to promatraju sa strane vjerojatno bi rekli da se u godinu dana moglo i bolje i više, no na prošlomjesečnim EU izborima prošli smo svoj prvi test. Mogu reći da sam vrlo optimističan po pitanju budućnosti HNS-a u Koprivnici.

Kakva je suradnja između HNS-a grada Koprivnice i Županijske organizacije HNS-a Koprivničko-križevačke županije? Surađujete li dobro s predsjednicom županijskog HNS-a Jasminom Pavlović?

– Kao što znate, uz funkciju predsjednika koprivničkog HNS-a, ja sam i jedan od dva potpredsjednika Županijske organizacije HNS-a Koprivničko-križevačke županije. Suradnja s Jasminom je odlična; ona je pravi pokretač našeg županijskog tima! Ako se složimo da ćemo nešto odraditi na način kako je dogovoreno, ona će u najkraćem mogućem roku dati sve od sebe da to uistinu tako i bude. Znate, političke stranke trebaju takve ljude, oni su vrlo dragocjeni… Danas je politika odiozan posao i zbog šačice korumpiranih, potkupljivih i/ili kradljivih, svuda, pa i u medijima, provlači se fama da su svi političari isti. Nisu, odgovorno to tvrdim. Politika je toliko častan posao koliko se njome bave časni ljudi.

Snimio Marko Posavec.

Počelo je doba izbora. Krajem prošle godine u Koprivnici su održani izbori za vijeća mjesnih odbora, a unatrag tri tjedna i izbori za Europski parlament. Kako biste komentirali te rezultate?

– Pratio sam analize lokalnih komentatora i začuđujuća je lakoća kojom se rezultat HNS-a na EU izborima svjesno i zlonamjerno umanjuje. Moram priznati da se ne sjećam kada je HNS u Koprivničko-križevačkoj županiji posljednji put na izbore išao samostalno… Međutim, na ove izbore izašli smo samostalno, ne vadeći se ni na čiji osobni rejting poput nekih drugih koalicija i/ili stranaka koje su krenule pucati treći dan nakon izbora. I, što se dogodilo? Rezultat HNS-a je tri posto na županijskoj razini te nešto sitno manje u Koprivnici. Napominjem pritom da na toj listi nije bilo kandidata iz naše sredine, što nije zanemarivo. Amsterdamska, koju čini čak sedam stranaka dobila je nešto manje od četiri posto, a svi ovi koji su protiv svega, desne trupe i nezavisne sudačke liste nalaze se, svi redom, oko izbornog praga. I to je poruka: političke stranke se trebaju mijenjati iznutra ili će čitav politički sustav biti izjedan izvana, i to od strane trenutnih političkih projekata, čija snaga bljesne, ali bez ozbiljne infrastrukture vrlo brzo zgasne. Da skratim, zadovoljan sam našim rezultatom, posebno nakon previranja – imamo jedan solidan temelj da takav izborni rezultat podebljamo u predstojećim izbornim ciklusima.

Spomenuli smo izbore za mjesne odbore – tu ste nastupali u koaliciji s HDZ-om i partnerima. Je li to neka nova paradigma i za ubuduće?

– Ne bih u ovom trenutku govorio o novoj paradigmi. Mislim da je ona pokazala našu unutarnju snagu i svijest da koprivnički HNS pozicioniramo tamo gdje on kao liberalna stranka treba biti – u centar. Partneri su prepoznali našu dodanu vrijednost i ja sam u ovom trenutku zadovoljan našom suradnjom. Što će biti ubuduće? Sjest ćemo za stol i razgovarati.

Vi ste predsjednik Vijeća mjesnog odbora Brežanec. Imaju li VMO uopće smisla bez stvarne ovlasti i vlastitih financija? Što su projekti koje ćete gurati prema Gradu, prema Gradskoj upravi? Kako vaše VMO diše, ima li disonantnih tonova?

– Na izborima za VMO Brežanec imali smo tri liste. Jednako kao i na Lenišću, nije bilo apsolutnog pobjednika, ali smo radi funkcioniranja VMO prihvatili kompromisno rješenje da svaka lista daje predsjednika proporcionalno broju osvojenih glasova. Jednoglasno smo se složili oko programa rada i nastojat ćemo u koordinaciji s Gradskom upravom rješavati našu lokalnu problematiku. Jedini kapitalni projekt na našem području je OŠ Bajer, za to ćemo uzeti nešto više vremena, no ove ostale planiramo apsolvirati u ovom mandatu. Radi se uglavnom o prometno-komunalnoj infrastrukturi poput sanacije nogostupa preko potoka Koprivnica na Starogradskoj ulici, izgradnje dijelova biciklističke staze koji nedostaju na dijelu Bjelovarske ceste kod Obrtničke komore ili uređenja pješačkog prolaza od Cinderišća do Bilogorske te izgradnji dječjih igrališta. Što se prvog dijela vašeg pitanja tiče, imaju li vijeća mjesnih odbora smisla, rekao bih da imaju ukoliko su proaktivna i znaju prepoznati potrebe svojih sugrađana, a zatim u suradnji s Gradskom upravom osigurati i njihovu provedbu.

Snimio Marko Posavec.

Podravkina pekmezara je tema o kojoj se dosta govorilo posljednjih dana, političari su zauzimali razne, mahom oprečne stavove, a jedna politička stranka organizirala je i poluuspješan prosvjed. HNS je šutio – zašto? Kakav je stav gradskog HNS-a o tom pitanju?

– Ne bih volio biti od onih političara koji su svakom loncu poklopac. To jednostavno nije u mojoj prirodi – populizam temeljen na doskočicama kojima se pale široke mase nije svojstven HNS-u ni nacionalno, a ni lokalno. Kapital ima svoju logiku i tu je računica jednostavna. Podravka je tvrtka koja ima svoju Upravu, a ona odluke ne donosi temeljem emotivnih pisama ili prosvjeda. Dozvolit ću da ljudi koji sjede u Starčevićevoj o Podravci i njenom poslovanju znaju više od prigodničarskih floskula o čerupanju Podravkinog pijetla kojima smo u javnom prostoru svjedočili posljednjih dana. Naravno, i mi želimo veće plaće i veći broj radnih mjesta u Koprivnici i na tome treba inzistirati sa svih strana, no, podsjećam, i o tome odluku donosi Uprava.

Često lokalno promovirate projekte HNS-ovih ministara u Vladi ističući da se radi o projektima koji čine život građana boljim. Je li to samo stvar stranačkog PR-a?

– Da, u pravu ste – često lokalno promoviramo projekte HNS-ovih ministara zato što su opipljivi, vrlo su konkretni i rezultiraju uštedama, a to je ono što naši sugrađani najbolje razumiju i od čega imaju najviše koristi. Politikanstvo i isprazni populizam nisu naša priča niti naš posao. Kada smo prije dvije godine preuzeli odgovornost za stabilnost Vlade, željeli smo građanima isporučiti rezultat. I on je tu – udžbenici su od iduće školske godine besplatni za sve učenike. Ne za učenike koji žive u određenim gradovima. I ne kao socijalna mjera za učenike iz obitelji lošijeg imovinskog statusa. Nego upravo onako kako treba biti – za sve učenike svih škola u cijeloj zemlji! To je odluka koju je donijela HNS-ova ministrica znanosti i obrazovanja unatoč mnogim otporima, a svi koji doma imaju dvoje ili troje školaraca jako dobro znaju o kakvom se trošku radi… Drago nam je što su nakon tog velikog iskoraka neke jedinice lokalne samouprave, među kojima je i Koprivnica, na sebe preuzele nabavku radnih bilježnica. No, to nije jedino što je napravljeno – informatika je postala obvezni predmet, kurikularna reforma je u učionicama, započela je reforma strukovnog obrazovanja, te reformske poteze hvali Europska komisija i daje nam snažan vjetar u leđa, Hrvatska je pridružena članica CERN-a, iz EU fondova je povučeno više od 2,5 milijarde kuna za znanost i obrazovanje, borimo se protiv korupcije i lažnih diploma kojih je bilo i u našoj Županiji…

Vrijeme je za nova lica u politici – to je unatrag nekoliko dana kazao predsjednik HNS-a Ivan Vrdoljak najavivši Izborni sabor stranke krajem godine. Znači li to da Matija Posavec preuzima stranku? Kakve reperkusije će to imati na koprivničko-križevački HNS? Hoće li i tu biti novina?

– Rekao bih da smo mi već okrenuli novi list unatrag godinu i nešto više dana. Matija Posavec je na europarlamentarnim izborima pokazao snagu podrške koju ima na sjeveru zemlje, no, u HNS-u, u čitavoj zemlji, stasa još novih ljudi koji su spremni biti liderima novog HNS-a.