Snimio Marko Posavec.
Predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović danas je otvorila svoj privremeni Ured u Koprivničko-križevačkoj županiji.

U svom pozdravnom govoru naglasila je neke od posebnosti Koprivničko-križevačke županije, rekavši kako spajajući Prigorje s Podravinom čini svojevrsnu premosnicu između zapadne i sjeverne Hrvatske što joj daje veliku prometnu, ali i svaku drugu važnost.

Upravo je prometnu povezanost istaknula kao jedan od problema koji je potrebno riješiti.

– Država treba doći k ljudima. Stoga treba zadržati ispostave državnih institucija i javnih poduzeća i u malim i manjim mjestima. Uvjerena sam da će nakon dovršetka gradnje i modernizacije željezničkih i cestovnih prometnica ova županija dobiti mnogo veće razvojne mogućnosti u sklopu paradigme policentričnog razvoja Hrvatske. Smisao je decentralizacije ojačati gospodarski i demografski kapacitet manjih i srednjih gradova da bi mogli biti nositelji ravnomjernog regionalnog razvoja. To je pretpostavka dugoročnog i stabilnog uspješnog razvoja Republike Hrvatske – poručila je predsjednica.

Snimio Marko Posavec.

Posebno je naglasila i značaj Podravke kao najvažnije međunarodne tvrtke u ovim krajevima. – Biti u Koprivnici, a ne spomenuti ime Podravke, nemoguće je. Ta važna i uvažena tvrtka odavno je nadišla granice grada i ove županije, postavši hrvatski brend koji mnogima u svijetu znači vrhunsku kvalitetu prehrambenih proizvoda i dodataka jelima. Nama koji smo neko vrijeme proveli u inozemstvu, vidjeti Podravkine proizvode bila je posebno topla poveznica s hrvatskom domovinom.

Osvrnula se i na negativne demografske pokazatelje koji su uteg cijeloj državi, pri čemu ni Podravina i Prigorje nisu iznimka.

– Iako ima snažne tvrtke i velike gospodarske potencijale, i ova županija nažalost bilježi negativne demografske pokazatelje. Tako je lani, prema službenoj statistici, iselilo gotovo 900 ljudi što samo po sebi naizgled kao brojka možda nije mnogo, ali je s gledišta populacijskog potencijala znatno jer je riječ uglavnom o mladim ljudima i obiteljima. To nam je znak da usporedno s mjerama koje će porezno rasteretiti plaće i gospodarstvo te donijeti nove investicije, moramo raditi na mjerama koje će stimulirati rađanje i olakšati skrb o djeci od jasličke i vrtićke dobi do kraja školovanja. Ponavljam, demografsko pitanje pitanje je svih pitanja. Stoga i rješavanje drugih problema, od gospodarskih, prometnih, obrazovnih, zdravstvenih i drugih do obrambeno-sigurnosnih, treba gledati u tom kontekstu.

Snimio Marko Posavec.

Predsjednicu je u ime Grada Koprivnice i svih njegovih stanovnika pozdravio gradonačelnik Mišel Jakšić.

– Koprivničko-križevačka županija, naša Podravina i Prigorje su kraj koji je pokazao i dokazao da snagom i radišnošću svojih ljudi, generacija ljudi koji su utkali svoj trud i svoje srce u razvoj ovog kraja, se može doista, iako nekad nemaš sve predispozicije i apsolutnu prometnu povezanost koja je nužna, napraviti jako puno i ostaviti jako puno toga što možeš onim generacijama koje dolaze nakon tebe. Zahvaljujući tim ljudima Koprivnica je danas jedno od najjačih industrijskih središta Republike Hrvatske, grad koji jedini ima sjedište jedne multinacionalne kompanije koje nije u Zagrebu, to je naša Podravka, ali isto tako kreativnošću i srcem postali smo jedan od centara umjetnosti ne samo u ovoj zemlji nego i šire; mislim da svatko u ovoj zemlji zna što je naivna umjetnost i kakav je njen značaj ne samo u Hrvatskoj već i u Europi i svijetu.

Jakšić je također istaknuo važnost demografske obnove.

– Drago nam je da ste nam danas ukazali tu veliku čast i došli u naš grad i našu županiju. Nadam se da ćemo upravo u vama, što i vaš današnji dolazak pokazuje, imati podršku da zajedno nastavimo mijenjati Republiku Hrvatsku, da zajedno nastavimo stvarati još bolje okruženje za život svih naših ljudi, a u tome nam je potrebna prije svega demografska politika na kojoj mi u Koprivnici jako puno radimo. Izuzetno smo ponosni na to da imamo rast broja stanovnika, da imamo rast broja naših prvašića, ali isto tako su nam važna naša sela i naše općine jer ako nećemo imati razvijeno okruženje Koprivnice, nećemo imati ni razvijenu Koprivnicu.

Snimio Marko Posavec.

Župan Darko Koren toplim je riječima pozdravio predsjednicu:

– Iskazujem zaista jedno veliko zadovoljstvo današnjim danom i našim susretom koji na najbolji mogući način pokazuje brigu, skrb i promišljanje o Hrvatskoj kakvu jedna predsjednica ili predsjednik zapravo treba imati i pokazuje da je život u Hrvatskoj svugdje gdje dođete. Pozdravljam vas u ime svojih suradnika, pozdravljam vas u ime svih stanovnika Koprivničko-križevačke županije – rekao je Koren te nastavio:

– Koncipirali smo vaš posjet na način da dotaknemo sve segmente života u ovoj županiji, od školstva, osnovnog, srednjoškolskog i visokoškolskog obrazovanja, zdravstva, udruga i gospodarstva. Mislim da je ovo prilika da vam ukažemo na neka pitanja i neke posebnosti ovog prostora, ali isto tako da ukažemo i na probleme i da od vas, kao i svagdje gdje dolazite, dobijemo podršku u rješavanju tih problema. Koprivničko-križevačka županija je jedna od manjih u Hrvatskoj, ali mislim da je po tim svojim posebnostima – prije svega po naivnoj umjetnosti i gospodarstvu predvođenim Podravkom – ipak u velikoj mjeri i drugačija od drugih. Duboko se nadam da ćete ova tri dana iskoristiti da nas još bolje upoznate i da na tom našem putu razvoja za koji želimo da bude brži i bolji imamo vašu veliku podršku.

Predsjednica je na kraju zaključila:

– Vjerujem da ću steći cjelovitu sliku o stanju i potencijalima ove županije i da ćemo po završetku ovog izmještanja Ureda svi zajedno novim elanom prionuti poslu ostvarivanja razvojnih programa i projekata za ovu županiju.

Nakon uvodnih govora predsjednica se sastala s čelnicima Županije, zastupnicima u Hrvatskom saboru te gradonačelnicima i načelnicima općina, zatim prorektorom Sveučilišnog centra Koprivnica Mariom Tomišom i dekanicom Visokog gospodarskog učilišta Križevci Marijanom Ivanek Martinčić te predstavnicima braniteljskih udruga s područja županije. Upravo će s njima iza podneva položiti vijenac i zapaliti svijeću poginulim braniteljima podno Spomenika hrvatskoj slobodi za branitelje iz Domovinskog rata na Florijanskom trgu.

Snimio Marko Posavec.