Snimio Luka Šarlija.
‘Ajmo momci, sto puta po sto metara danas trčimo’ sada je već gotovo slavna rečenica bivšeg trenera Slaven Belupa iz Lovaša pored Vinkovaca, Mile Petkovića. Kažu strog, ali prije svega pravedan trener za kojeg su igrači govorili da ‘kad te on spremi, letiš po terenu kao avion’.

Bivši strateg Farmaceuta prekjučer je bio u Koprivnici. On i njegovi Vinkovčani odmjerili su snage s veteranima Slaven Belupa. Kako nam je rekao, to su sada već tradicionalna druženja s njegovim prijateljima iz Koprivnice s kojima je ostao u odličnim odnosima.

Bez obzira na to što je prošlo nekoliko godina otkako sam otišao s mjesta trenera Slaven Belupa, ostalo je puno ljudi s kojima sam zadržao ljudski i sportski kontakt. Ova utakmica je dio toga programa. Moja ekipa prijatelja s kojima haklam svake srijede u Vinkovcima došla je ovdje jer je uvijek lijepo vidjeti se i družiti s prijateljima, a ovo je zapravo uzvratna utakmica jer smo prošle godine prije finala Kupa u Osijeku između Slavena i Dinama u Vinkovcima mi ugostili naše prijatelje iz Koprivnice.

Poseban je osjećaj, kaže, ostati u dobrim odnosima s prijateljima nakon toliko godina.

— To je danas, nažalost, prava rijetkost u Hrvatskoj. Uglavnom smo se okrenuli konzumerizmu i lažnom marketingu jer i Božići se slave u robnim kućama. Ipak, ljudska riječ i ljudi je ono što ostaje. Možeš imati avion, ali ako nemaš pilota to ti ništa ne znači. S ovim ljudima sam proveo zaista ugodne trenutke.

Iako je već nekoliko godina bez angažmana, trener Petković i dalje prati Prvu hrvatsku nogometnu ligu i Slaven Belupo.

— Apsolutno pratim sve. Bio sam slobodan reći svoje mišljenje u trenutku kada Slavenu nije najbolje krenulo da samo treba strpljenja, a to je ono što danas nema nitko u ničemu u Hrvatskoj. Jednostavno je, prijelazni rok traje do kraja kolovoza, a polovicom srpnja kreće prvenstvo. Pola igrača se prodavalo, pola je dolazilo i sve je to bilo jako teško uigrati. Uvijek mi je drago prokomentirati Slaven, pa čak i ne pametujući dati savjet ukoliko ga netko želi.

Nastavio je:

— Nije mi nikakvo čudo da je Slaven ostao, kao i prije, stabilan hrvatski prvoligaš. Naravno, kada gledamo budućnost pitanje je koliko je ovaj način funkcioniranja održiv, mislim da će se morati probati s privatizacijom. Također, i grad se treba aktivirati. Koprivnica je jedan mali grad koji ima izuzetno puno sportskih grana, a apsolutno najbolji marketinški klubovi su NK Slaven Belupo i RK Podravka koji bi svojim rezultatima u Europi napravili najbolji marketing za grad, ali i za Podravku i Belupo. Iako je teško nešto mjeriti u marketingu, od nastanka države siguran sam da su ta dva kluba napravila jako puno, a i da će u budućnosti biti zanimljiva priča za sportsko i marketinško ulaganje.

Kao zaključak, Petković nije propustio još jednom pohvaliti naš grad i ljude koje je tu upoznao.

— Ponavljam, stvarno su mi ljudi iz Koprivnice s kojima evo sada igram nogomet, ali i oni kojih danas nema tu, ostali u lijepom sjećanju. Toliko ispijenih kava, druženja i iskrenih razgovora. Našli smo se na jednom ljudskom nivou, bez obzira na to jesu li bili dobri ili loši rezultati. Koprivnica je jedan manji grad, kao i Vinkovci, gdje svatko svakog zna što je nekad prednost, a nekad mana. Sigurno je Koprivnica u mom životu jedna lijepa uspomena i mjesto u koje mi je uvijek drago doći. Dodao bih da mi je želja i da političari shvate koliko je ovaj grad važan pa da ga dodatno povežu s prometnicama, da Koprivnica ne bude izolirana jer to sa svojim ljudima, gospodarstvom i sportom ona ne zaslužuje.

Zaista lijepe riječi bivšeg trenera Slaven Belupa trebale bi zaintrigirati sve kojih se one tiču. Uvijek s ponosom gledamo na Koprivnicu i Slaven Belupo kada se ‘stranci’ biranim riječima prisjećaju svog boravka u našem gradu i našem klubu. Možda nam baš Petković i oni poput njega mogu otvoriti oči pa da i mi krenemo više cijeniti ono što nam je pred nosom.